27.02.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

יולדות

  תיאור כללי    צוות    חדרי לידה ומחלקת יולדות בתקופת הקורונה    הריון וקורונה    תחנת טיפת חלב ראשונית    מכון אולטרה סאונד    מרפאה להריון בסיכון גבוה    רפואה משלימה בהריון    מרפאה לייעוץ גנטי ודיקור מי שפיר / סיסי שליה    חדרי לידה    שיטת "עור לעור"    הנקה    סיור בחדר לידה    קורס הכנה ללידה    חוברת הריון ולידה    מועדון יולדות    אירועים  
אלחוש אפידורלי בלידה

מספרים על רופא בשם ויטס (Viethes) אשר חי בשנת 1521 בהמבורג וסייע ליולדת בהקלת כאבי הלידה. הדבר הובא לידיעת הסמכויות, הוא נשפט, נמצא אשם והוצא להורג !!!
למזלנו ולרוב שמחתנו, ההיסטוריה לא חזרה על עצמה במקרה של ד"ר בוניקה. בוניקה, אבי תורת הכאב המודרני, ביצע באשתו, אלחוש אפידורלי בעת לידתה השנייה בשנות ה-30 של המאה הקודמת. זאת לאחר שבלידתה הראשונה כמעט ונפטרה בעקבות הרדמה באמצעות טיפות אתר. רופא חדשן  היה ד"ר בוניקה, וגם בעל מסור ואמיץ.
נדרשו עוד כמה עשרות שנים (הפריצה הגדולה היתה בשנות השבעים של המאה הקודמת) עד שהחלו במתן חופשי של אלחוש אפידורלי בחדרי לידה, כפי שהדבר מוכר לנו כיום.

מעט אנטומיה בכדי להבין כיצד פועל  אלחוש האפידורלי. חוליות עמוד השדרה יוצרות את המסגרת לתעלת השדרה. בתוך תעלה זו נמצא חוט השדרה, המורכב מרקמה עצבית המחוברת למוח ומובילה מידע מהמוח לגוף ומהגוף למוח (למשל תחושת כאב). סביב לחוט השדרה מצוי נוזל (הנוזל הספינאלי) וסביב הנוזל מעטה של רקמה הנקראת "דורה". מעבר לדורה (עדיין בתוך תעלת עמוד השדרה) נמצא החלל האפידורלי - הוא החלל שאליו מכוונים כאשר מזריקים את חומר ההרדמה האפידורלי. הזרקה מעבר לחלל האפידורלי, לנוזל הספינלי, היא ההרדמה הספינלית, בה נעשה שימוש נרחב בניתוחים קיסריים.

כאשר מוזרק החומר אלחוש לחלל האפידורלי הוא משתק את היכולת של העצבים היוצאים מחוט השדרה לשדר את תחושת הכאב דרך חוט השדרה למוח, ובכך מושגת ההקלה. כלומר, האלחוש האפידורלי גורם לניתוק הקשר שבין המוח - האחראי למודעות לכאב - לבין העצבים שמובילים את תחושת הכאב.
אלחוש אפידורלי מבוצע באמצעות החדרת מחט דרך רווח בין 2 חוליות מותניות. כאשר קצה המחט מגיע לחלל האפידורלי, מוחדרת דרכה צינורית שנשארת באותו החלל ובאמצעותה ניתן להזליף את החומר המרדים בכל מהלך הלידה.
אין ספק שאלחוש אפידורלי הוא האמצעי היעיל ביותר לשיכוך כאבים בלידה. בעולם המערבי, השימוש בו נפוץ מאוד. כ 30% - 50% מהיולדות מבקשות אלחוש אפידורלי, ורובן המכריע מדווחות על הקלה טובה עד מצוינת. יחד עם זאת, קיים שיעור נמוך של תופעות לוואי וסיבוכים, עיקרם מתבטא בירידה בלחץ דם, בכאבי ראש ובחום שאיננו זיהומי, כולם ניתנים לטיפול. פגיעה עצבית היא אירוע נדיר במיוחד. השימוש באלחוש אפידורלי מחייב מעורבות מלאה של הצוות הרב מקצועי הזמין בחדרי הלידה, של רופאים מרדימים, מיילדות ורופאים מיילדים.

במשך שנים רבות נחקרת שאלת ההשפעה האפשרית של אלחוש אפידורלי על מהלך הלידה. מסקנות המחקרים השונים נתונות במחלוקת וזאת בין היתר בשל סיבות מתודולוגיות שמקשות על המחקר (לדוגמא, אוכלוסיות שונות, שימוש בטכניקות הרדמה שונות, קושי בביצוע מחקרים פרוספקטיביים שהם מדויקים יותר). ממכלול המחקרים נראה שאם קיימת השפעה של אלחוש אפידורלי על הלידה, הרי שהיא מועטה. השימוש באלחוש אפידורלי מעלה את שיעור השימוש בשולפן ריק (עדיין רוב הלידות מסתיימות באופן ספונטאני), ייתכן שמאריך במעט את משך הלידה, איננו משנה את שיעור הניתוחים הקיסריים ואיננו משפיע לרעה על מצב הילודים.

סוגיה נוספת נוגעת לשלב הלידה בו ניתן להתחיל במתן אלחוש אפידורלי. במשך שנים רבות נהוג היה לחשוב שמתן מוקדם מדי עשוי להאריך את משך הלידה, לגרום לשיעור גבוה יותר של לידות מכשירניות וניתוחים קיסריים. בהתאם לכך המתינו עם מתן חומר אלחוש עד לשלב מתקדם יחסית של הלידה. המתנה זו, כמובן, האריכה את שעות הסבל של היולדות.

במחלקתנו בוצע מחקר בו השתתפו יולדות אשר ביקשו אפידורל בשלב מוקדם מאוד של הלידה. הן חולקו, באופן אקראי, בהסכמתן המוקדמת, לכאלה שקיבלו את האלחוש בשלב מאוד מוקדם של הלידה ולכאלה שמתן האלחוש האפידורלי נדחה לשלב מתקדם יותר של הלידה. התוצאות הצביעו על כך שהתחלת האלחוש האפידורלי בשלב מוקדם, לעומת התחלה מאוחרת, מלווה בקיצור משך הלידה. שיעור הניתוחים הקיסריים והלידות המכשירניות דומה ואין השפעה מרעה על היילודים.

אין פלא ששביעות הרצון הייתה באופן משמעותי גבוהה יותר בקבוצה "המוקדמת". מחקר דומה שנערך בארצות הברית העלה ממצאים דומים. בעקבות מחקרים אלה, מזה מספר שנים אנו נוהגים להתחיל במתן האלחוש האפידורלי ברגע שהיולדת מבקשת זאת, גם בשלבים המוקדמים ביותר של הלידה.
חרף העובדה כי יש יתרונות ללידות טבעיות המתנהלות ללא אלחוש אפידורלי, אנו יכולים לראות את עצמנו כבני מזל בכך שאנו חיים בתקופה בה קיימת רגישות רבה לסבל הנובע מכאב, ובכך שיש ברשותנו את האמצעי היעיל להקלת הכאב, כאשר עצמתו היא בלתי נסבלת.


 

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009