09.05.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

STD - אבחון וטיפול במחלות מין

  תאור כללי    צוות    אבחון של מחלות מין    המרפאה לאבחון וטיפול במחלות מין    מיקופלסמה    כלמידיה טרכומטיס    קונדילומות    נגיף הפפילומה האנושי    נגיף ההרפס סימפלקס    זיבה    עגבת    כיבים באברי המין    מאמרים    זימון תור  

אבחון של מחלות מין

זימון תורים
אבחון של מחלות מין

אבחון של מחלות המועברות במגע מיני בעזרת שימוש בטכנולוגיות מולקולאריות חדשות
מחלות המועברות בדרכי מין (Sexually Transmitted Diseases, STDs) הינן מגוון תסמונות קליניות הנגרמות ע"י מחוללים היכולים להיות מועברים או נרכשים במהלך פעילות מינית. הסיבוכים ארוכי הטווח של מחלות אלו מהווה מקור דאגה בריאותית עיקרי הן במדינות מתפתחות ובמדינות מפותחות. הסיבוכים ארוכי הטווח האפשריים כוללים: זיהום בדרכי מין עליונות, אי פוריות, הריון חוץ רחמי, סרטן צוואר הרחם ואף הגברת הסיכון להדבקה ב- HIV. מחלות אלה יכולות לתת תמונה קלינית לא ספציפית ואף להיות ללא תסמינים, דבר המגביר את הסיכון לסיבוכים מפני שבדרך כלל הרופא והחולה לא חושדים בכך.

הגישה האבחנתית ל- STDs הינה מבוססת על סימפטומים ספציפיים למחלה אך קיימת אפשרות לביצוע בדיקות סקר לחלק מהמחוללים במקומות שונים בעולם. שיטות מולקולאריות חדשות המבוססות על הגברה של חומצות גרעין (Nucleic Acid Amplification Tests, NAAT's), הינן קבוצה של מבחנים אבחנתיים לאבחון ולסקר של מחלות מין באופן יעיל יותר וללא צורך בדגימות פולשניות. מבחנים אלה מבוססים על זיהוי והגברה של רצפים מסיימים של חומצות גרעין. מבחנים שונים קיימים ונבדלים בשיטת ההגברה וברצף המטרה של חומצות הגרעין.

PCR) Polymerase Chain Reaction ) הינה אחת משיטות אלה בה מתבצעת הגברה לוגריתמית של רצפי דנ"א קצרים מתוך מולקולת דנ"א דו גדילית ארוכה יותר. יתרונות שיטות אלו רבות
וכוללות: רגישות ומהימנות גבוהה, יכולת לבצען על דגימות שתן ולא מבדיקות פולשניות,
אפשרות בדיקת מספר פתוגנים ביחד כמו C.trachomatis) Chlamydia trachomatis )
ו- N. gonorrhoeae) Neisseria gonorrhoea ), כמו כן ניתן לבודד פתוגנים מפונקים שקשה לגדלם על תרביות סטנדרטיות כמו M. genitalium) Mycoplasma genitalium ). מנגד יתרונות אלו קיימים מספר חסרונות: בדיקות אלה יקרות יותר, צריך צוות מיומן לבצען ולא כולן עברו סטנדרזיטיזציה.

מבחני גילוי מהירים
(Rapid Detection Tests) הינם מבחנים חדשים המזהים אנטיגן ע"י תגובת אנטיגן נוגדן, בשונה מ- NATT's המזהים חומצות גרעין, והינם זמינים לשימוש בחלק ממדינות העולם, הערכה ראשונית של מבחני זיהוי מהירים ל- C. trachomatis ו- N. gonorrhoeae מרמזים על ספציפיות טובה אך רגישות מוגבלת.

Chlamydia trachomatis:
זיהום מיני ב- C. trachomatis הינו המחולל הזיהומי המדווח ביותר בארה"ב. בארץ, השכיחות בקרב חיילות בצבא הינה 3.2%. בנשים, עד 90% מהזיהומים הינם ללא תסמינים, תסמינים קליניים יכולים להיות: הפרשה מהלדן, צריבה במתן שתן, דמם בין המחזורים או דלקת באגן. סיבוכי המחלה הם בעיקר בקרב נשים ותתבטאנה בהפרעות פוריות, הריונות מחוץ לרחם ודלקת כרונית של האגן . בגברים, זיהום יכול להתייצג כדלקת בשופכה (non gonococcal urethritis), אפידיטימיטיס חדה ומשנית לזה אי-פוריות, דלקת מפרקים ריאקטיבית וסטריקטורות בשופכה.
אבחנה מעבדתית עד הפיתוח של שיטות מולקולאריות דרשה לקיחת דגימות פולשניות מהלדן או מצוואר הרחם הפנימי (endocervix ). בגברים, היה צורך לקחת את הדגימה מתוך השופכה.

באופן מסורתי, תרבית תאית מצוואר הרחם היוותה סטנדרט הזהב לאבחנה המעבדתית של
C. trachomatis, רגישות מדווחת של 60%- 80% וספציפיות מעל 99%. תרבית זו אינה בשימוש בקופות החולים בשל הקשיים הטכניים וזמן הבידוד הארוך (14 יום לפחות) אשר הביאו להתפתחות שיטות אבחון אחרות. שיטת ה- PCR החליפה בצורה מהותית את התרבית עם רגישות מדווחת של 80% -  90% וספציפיות מעל 98% (5), כמו כן, בדיקות אלה יכולות להתבצע מדגימת שתן ראשון של הבוקר. קלות לקיחת הדגימה והרגישות הגבוהה שלהן היו צעד חשוב בשיפור האבחנה וביישום הבדיקות הללו כבדיקות סקר.

יצויין שבארה"ב, המרכז לבקרת מחלות (CDC) המליץ על בדיקות סקר ל- C. trachomatis עבור כל הנשים הפעילות מינית הצעירות מגיל 25 שנים ולנשים מעל גיל 25 בליווי גורמי סיכון (כגון ריבוי פרטנרים מיניים או פרטנר מיני לאחרונה). מטרת הסקר לכלמידיה ומתן טיפול בעת נשאות הינה להוריד את השכיחות של העברת מחולל זה והשכיחות של Pelvic Inflammatory Disease. למרות שאין המלצה גורפת לבצע סקר ל- C. trachomatis לנשים בארץ, העלייה המתונה בתחלואה מרמזת על הצורך לשקול זאת מחדש.

Neisseria gonorrhoeae- זיבה
N. gonorrhoeae הינו דיפלוקוק גרם שלילי והוא המחולל השני בשכיחותו כגורם ל- STDs בארה"ב. גם כאן הזיהום יכול להיות ללא תלונות של הנדבק. כשיש סימפטומים הם יכולים להיות: דלקת מוגלתית בשופכה (gonoccocal urethritis), דלקת בצוואר הרחם, זיהום בדרכי המין העליונות בנשים, פרוקטיטיס, דלקת בלחמית, אפידיטימיטיס, פרינגיטיס וזיהום גונוקוקאלי מפושט
(Disseminated Gonococcal Infection).

קיימות מס' שיטות אבחנתיות לגילוי זיהום הנגרם ע"י N. gonorrhoeae:
צביעת גראם- בזכרים סימפטומטים בדיקה זו מאוד רגישה (מעל 95%) וספציפית (מעל 99%). רגישות הבדיקה בדלקת צוואר הרחם ובפרוקטיטיס נעה בין  50% - 70% וספציפיות מעל 95%, בדיקה זו לא מומלצת בזיהומים חוץ גניטאליים.

bul1_1 תרבית - מוגדרת כ"סטנדרט הזהב" עם רגישות בין 80% - 95% (רגישות גבוהה יותר בזכרים סימפטומטים מאשר נשים) וספציפיות מעל 99%, כדי לבודד N.gonorrhoeae צריך מצע סלקטיבי שמכיל אנטיביוטיקה המעכבת חיידקים אחרים, מצע זה ידוע בשם Modified Thayer Martin Media.
חובה להדגיר את הדגימה מיד אחרי הלקיחה במידה וקיים חשד לזיהום ב -N.gonorrhoeae. במידה וקיים חשד להתעללות מינית תרבית הינה השיטה המעבדתית היחידה המקובלת מבחינה משפטית. רגישות הבדיקה נמוכה בזיהומים אסימפטומטים. יתרון בשימוש בתרבית הוא כשכאשר מבודדים את החיידק ניתן לבצע עליו מבחני רגישות לאנטיביוטיקה. לאור העלייה הגדולה בעמידות של חיידק זה לפנצילינים ולקווינולונים יש חשיבות גדולה בביצוע תרבית בחיידק הזיבה כדי ללמוד על רגישותו לאנטיביוטיקה .
חסרונות- החיידק מפונק מאוד והוא עלול למות בדרך עד שהוא מגיע למעבדה.

מאז הכנסת השיטות המולקולאריות החדשות כמו PCR לאבחון חיידק הזיבה ואישורן על ידי משרד המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Association, FDA) השתפרה אפשרות האבחנה. ניתן לבצע את הבדיקה מדגימות שנלקחו מאזור צוואר הרחם הפנימי והלדן בנשים, מאזור השופכה בגברים ומהשתן של גברים ונשים. דגימות מהרקטום, חלל הלוע והלחמית, לא מאושרות עדיין אבל ניתן לבצען.לבדיקה זו רגישות וספציפיות גבוהה, 80% - 95% ומעל 98% בהתאמה. עבודה שהתפרסמה לאחרונה מצאה ש-NAATs רגישה ב100% וספציפית מעל 95.5% יחסית לתרבית מדגימות רקטאליות בקרב גברים ונשים בקבוצת סיכון למחלות מין. היתרון - זמן קצר לקבלת תשובה. חסרון - אי אפשר לבדוק רגישות של אנטיביוטיקה, בדיקה יקרה, תגובה חיובית בבדיקה עם חיידקי נייסריה אחרים.

מבחנים מהירים לזיהוי (Rapid Detection Tests) שמאפשרים זיהוי מהיר (פחות מ- 30 דקות) והתחלת טיפול מהר הינם בעייתיים בשל רגישות נמוכה הנעה בין 50-70% אך ספציפיות גבוהה 91% - 98% בהשוואה ל- NATTs, באוכלוסיה עם שכיחות גבוהה של זיהום ב- N.gonorrhoeae וגישה נמוכה למתקנים מעבדתיים שיטה זו יכולה להיות היעילה ביותר לזיהוי.

Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma Urealyticum:
חיידקים אלה שייכים למשפחת המיקופלסמה וחלק גדול מהאוכלוסייה הפעילה מינית נושא את החיידקים הללו ללא הסתמנות קלינית. זיהום ב- M. hominis) Mycoplasma hominis ) יכול לגרום לדלקת באגן לעומת M. genitalium ו- U. urealyticum) Ureaplasma urealyticum) שיכולים להתייצג כדלקת בשופכה.ישנם חילוקי דעות בספרות אם קבוצת חיידקים אלה שייכים למחוללים שעוברים בהדבקה מינית. עדויות אחרונות מראות על קשר חזק בין הימצאות
M. genitalium לדלקת לא גונוקוקאלית בשופכה בקרב גברים.

M. hominis אינו מכיל ממברנה תאית ולכן לא ניתן לזהותו בצביעת גראם. בתרבית- החיידק צומח לאט וניתן לזהותו אחרי 3-5 ימים ובצורה אופטימאלית עדיף לזרוע מיד לאחר הלקיחה על התרבית ולא לחכות שהדגימה תתייבש M. genitalium גם כן חיידק שקשה לתרבתו.
עבודות אחרונות בספרות הרפואית מראות עדיפות שיטת ה- PCR על תרבית בזיהוי M. hominis, M. genitalium ו- U. urealyticum.

Herpes Simplex Virus -הרפס:
ההתייצגות של זיהום ראשוני בדרכי המין יכול להיות תת קליני אך ברובו סימפטומטי (עד 80% מהמקרים) ויכול להתייצג כנגעים כיביים כואבים, חום, צריבה במתן שתן ,לימפאדנופתיה רגישה מקומית וחולשה. זיהום לא ראשוני וזיהום חוזר מתייצגים בפחות תלונות סיסטמיות או נגעים מקומיים.

קיימות מס' שיטות אבחנתיות:
תרבית: רגישות תרבית ויראלית תאית מנגעים מדרכי המין הינה סביב ה- 50%. תרבית הינה השיטה העדיפה בעת זיהום פעיל בדרכי המין ונלקחת מהנוזל של השלפוחיות או מבסיס הנגע.
סרולוגיה- מספר מבחנים סרולוגיים אושרו ע"י ה- FDA והינם בשימוש. סרולוגיה יכולה להבדיל בין זיהום בזני הרפס שונים כמו זן 1 וזן 2. ישנה חשיבות באבחון הזן הספציפי משום שלהרפס מסוג 2 יש פרוגנוזה רעה יותר עם הישנות גבוהה יותר והפרשה ארוכה יותר של הנגיף בדרכי המין לאחר ההדבקה. חסרון הסרולוגיה העיקרי הוא שהיא שלילית בתחילת המחלה ולא יכולה להבדיל בין זיהום פעיל לזיהום בעבר.

PCR - שיטה זו יותר רגישה ומהירה מתרבית, כמו כן יכולה להבדיל בין זיהום בהרפס סימפלקס 1 או 2 שיטה זו רגישה בדגימות הנלקחות מכיבים מיניים ועוריים. החיסרון בשיטה היא שרוב המעבדות בארץ עדיין לא מבצעות אותה.
Direct fluorescent antibody - מבחן זה הינו מהיר וספציפי ומשמש בחלק מהמעבדות לזיהוי זיהום בהרפס סימפלקס.

Human Papillomavirus קונדילומות:
זיהום ב- (Human Papillomavirus (HPV) יכול לתת ביטוי בדרכי המין ובפי הטבעת ואפילו בדרכי הנשימה העליונות. ההדבקה יכולה להיות ע"י זנים 6 ו- 11 הגורמים ליבלות באברי המין               (Condyloma Acuminata) או זנים 16 ו- 18 היכולים לגרום לנגעים טרום סרטניים ובעיקר לסרטן צוואר הרחם.

האבחנה של Condyloma Acuminata הינה אבחנה קלינית ונגרמת בד"כ ע"י זנים לא קרצינוגנים כמו 6 ו- 11, זנים בעלי פוטנציאל ממאירות נמוך, ועל כן אין צורך בזיהוי זן ההדבקה בד"כ, לעומת שינויים טרום סרטניים בצוואר הרחם שהינה אבחנה פתולוגית ובדרך כלל דורשת זיהוי זן ההדבקה כיוון שהינה בקורלציה גבוהה עם זנים 16 ו- 18 שהינם קרצינוגנים. משטח
Pap smear) papanicolaou) הינה בדיקת סקר ציטולוגית היכולה לזהות נגע טרום סרטני. מאפיינים ציטולוגיים אופייניים הינם בקורלציה טובה עם אבחון HPV ב- PCR. השימוש בשיטות מולקולאריות חדישות לזיהוי זן הנגיף תרמו למעקב טוב יותר של נשים שאובחנו כסובלות מנגע טרום סרטני.

 
 

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
אורוגיניקולוגיה
אורולוגיה
אורט אופטיקה
אורתופדיה
אלרגיה ומזון
אנדוקרינולוגיה
אנדוקרינולוגיה ילדים
אף אוזן גרון
אנדומטריוזיס
ביקורת ילדים
בריאות העובד
גינקולוגיה של ילדות ונערות
גסטרואנטרולוגיה ילדים
גסטרואנטרולוגיה בריאטרית
המטולוגיה ילדים
הריון בסיכון גבוה
השמנה
טרום ניתוח
יעוץ למחלות זיהומיות
כאב
כבד
כירורגיה
כירורגית ילדים
כירורגיה פלסטית
כלי דם
ליפידים
ליפידים ילדים
מחלות מעי דלקתיות
מחלימי קורונה
מטיילים
מתבגרים
נוירולוגיה
נוירולוגיה ילדים
נפרולוגיה
נשים כללית
סוכרת
עור
עיניים
פנימית כללית
פרוקטולוגיה
פוליפים
קטועים
קרדיולוגיה ילדים
קשב וריכוז למבוגרים
ראומטולוגיה
בריאות השד
שומות
שיקום אורטופדי פיזיקאלי
שיקום נוירולוגי גריאטרי
שיקום רצפת האגן
שרירנים/מיומות
STD - אבחון וטיפול במחלות מין
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009