09.05.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

STD - אבחון וטיפול במחלות מין

  תאור כללי    צוות    אבחון של מחלות מין    המרפאה לאבחון וטיפול במחלות מין    מיקופלסמה    כלמידיה טרכומטיס    קונדילומות    נגיף הפפילומה האנושי    נגיף ההרפס סימפלקס    זיבה    עגבת    כיבים באברי המין    מאמרים    זימון תור  

נגיף הפפילומה האנושי

זימון תורים
נגיף הפפילומה האנושי

נגיף הפפילומה האנושי (HPV) הוא הזיהום השכיח ביותר המועבר במגע מיני בעולם המערבי והמחולל הבלעדי לסרטן צוואר הרחם וליבלות באיברי המין. זהו נגיף דנ"א בעל קופסית חלבונית אשר מוכרים מעל מאה זנים שונים שלו, 20 מהם קשורים להתפתחות שינויים טרום-ממאירים, לסרטן צוואר הרחם, לממאירות אנו-גניטאלית וכן לממאירות באזור פה ולוע. הזנים מסוג 16 ו - 18 אחראים לכ- 70% ממספר החולות בסרטן צוואר הרחם מסוג תאי קשקש ול- 80% מאדנוקרצינומה של צוואר הרחם. הזנים 6 ו- 11 גורמים ל- 90% מהיבלות החרוטיות (Condyloma Acuminata), כמעט כל המקרים של יבלות חוזרות בדרכי הנשימה בילדות וכן לנגעים טרום ממאירים בדרגה נמוכה.
הנגיף שכיח מאוד באוכלוסיה, כך שהסיכוי המצטבר של אישה להידבק בנגיף במשך החיים הינו
כ- 80%.

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, כ- 300 מיליון איש בעולם נדבקים כל שנה ב - HPV,
כ- 490,000 נשים חולות בסרטן צוואר הרחם וכ- 230,000 מתות בעטיו כל שנה. בישראל 350 - 400 נשים מאובחנות כל שנה כסובלות מממאירות תוך אפיתליאלית בדרגה גבוהה (CIN III), 
160 מאובחנות כחולות בסרטן צוואר הרחם ( היארעות נמוכה יחסית של 5-6 ל- 100,000) ו- 70 נשים מתות כל שנה מסרטן צוואר הרחם. כמו כן נרשמות כ- 20,000 פניות בשנה בשל יבלות חרוטיות.

רב ההדבקות ב- HPV הן זמניות וחולפות תוך שנה- שנתיים. הדבקה מתמדת גורמת להיוותרות הנגיף באפיתל צוואר הרחם שעלולה לגרום לבסוף להתפתחות ממאירות. ההדבקה עלולה להתרחש כבר עם תחילת קיום יחסי המין אצל מתבגרים. ברוב המקרים ההדבקה היא אסימפטומטית והנגיף נעלם תוך שנה עד שנתיים. בחלק קטן מהמקרים, הנגיף אינו נעלם מהגוף, וכשמדובר בזנים בעלי סיכון גבוה של HPV, עלול זיהום עקשני זה לגרום לנגעים הטרום סרטניים ולסרטן צוואר הרחם. כמו כן עלולה להתפתח ממאירות באזורים אנו-גניטאליים אחרים גם בנשים וגם בגברים.

פיתוח החיסון נגד זני ה-HPV הפתוגנים ביותר הינו פריצת דרך רפואית. החיסון המיוצר באמצעות הנדסה גנטית הוא בצורת "חלקיק דמוי נגיף" המורכב מהחלבון העיקרי של קופסית הנגיף, ללא החומר הגנטי שלו. בצורה זו החיסון גורם ליצירת נוגדנים המונעים את היצמדות הנגיף לתאים אך הוא אינו יכול לגרום להתמרה ממארת. בוצעו ניסויים קליניים מוצלחים בשני סוגי חיסון: דו-ערכי (זנים 16 ו- 18) וארבע-ערכי (זנים 6, 11, 16 ו- 18). שני החיסונים בטוחים, ותופעות הלוואי שלהם מעטות.

החיסון הארבע ערכי כנגד Gardasil, MSD) HPV) מכיל את האנטיגנים של הזנים 16 ו-18, האחראים ל-70% מהמקרים של סרטן צוואר הרחם, ושל הזנים 6 ו-11, האחראים ל-90% מהמקרים של יבלות באיברי המין וכמעט לכל המקרים של יבלות חוזרות בדרכי הנשימה בילדות, יחד עם מלח אלומיניום המשמש כאדג'ובנט .החיסון רשום לבנות ונשים בגילאים 9 - 26 שנה.
החיסון הדו ערכי (Cervarix GSK), מכיל את האנטיגנים של הזנים 16 ו- 18 (אינו כולל את הזנים הגורמים ליבלות החרוטיות) בתוספת מערכת אדג'ובנט חדשה הכוללת מלחי אלומיניום בתוספת MPL. הוא אושר לשימוש בארץ בשנת 2008 ורשום לבנות ולנשים בגילאים 10 - 45.
יעילות: ניסויים קליניים הוכיחו ששני החיסונים משרים תגובה חיסונית מצוינת, ואפקטיביים ביותר במחוסנות בנות 9-10 עד 26 שנה. תגובות הנוגדנים הגבוהות ביותר נצפו בקרב נערות בנות 9 - 15 שנים.

אצל מחוסנות פעילות מינית בנות 16 עד 26 שנה, הודגמה הגנה כנגד הדבקה ב-HPV, כמו כן הגנה כנגד זיהום מתמיד והגנה כנגד נגעים טרום סרטניים. שני החיסונים הראו הגנה (אם כי נמוכה יותר) כנגד זנים עם פוטנציאל סרטני אשר לא כלולים בחיסון, בעיקר זנים 45 ו-31. לחיסון הדו-ערכי יכולת גבוהה יותר למנוע זיהום ב- HPV מזן 45 ולחיסון הארבע ערכי יכולת טובה יותר למנוע זיהום ונגעים טרום ממאירים עקב HPV מזן 31.

יעילות לטווח ארוך: שני החיסונים מקנים הגנה שנמשכת לפחות חמש שנים לאחר סדרת החיסון הראשונית, ומשרים תגובה חיסונית מצוינת המתבטאת בטיטר גבוה של נוגדנים בעקבות מתן החיסון. רמת הנוגדנים בסרום כעבור 5 שנים מהחיסון נוטה להיות גבוהה יותר במטופלות שחוסנו בחיסון הדו ערכי אם כי לא ברור הקשר בין רמת הנוגדנים בנקודת הזמן הזו לבין הגנה בפני הזיהום בנגיף מכיוון שבשני החיסונים הודגמה הגנה טובה מאוד כנגד שינויים ממאירים בצוואר הרחם לאורך תקופת מעקב של שש שנים לפחות.

ההיגיון שעומד מאחורי הכוונה לחסן באופן שגרתי נערות בגיל 11 עד 12 שנים הוא ביצירת הגנה מפני הדבקה ב-HPV לפני שהנערה מתחילה להיות פעילה מינית (כאמור, בעבודות מחקר שבוצעו על שני החיסונים נמצא שיצירת הנוגדנים הגבוהה ביותר לאחר מתן החיסון היא בקבוצת הנערות בגיל ההתבגרות). כמו כן נמצא שהסיכון הגבוה ביותר לרכישת זיהום ב- HPV הינו בשנתיים הראשונות שלאחר תחילת הפעילות המינית כך שיש חשיבות רבה לחסן את המתבגרות לפני שהן פעילות מינית.

למרות שהחיסונים יעילים במניעת זיהום כנגד הזנים של HPV שכלולים בהם, נראה שהם לא משנים את התוצאות לגבי זיהום בזנים אלה אם התרחש לפני מתן החיסון. עם זאת מומלץ להשלים את החיסון הארבע ערכי לנשים צעירות עד גיל 26 הפעילות מינית ועד גיל 45 עם החיסון הדו ערכי מאחר שצפוי שרוב הנשים הפעילות מינית בגילאים אלה לא נדבקו בכל הזנים של HPV הכלולים בחיסון. בשלב זה אין ניסיון בשילוב שני החיסונים הללו.

בטיחות: על פי נתוני המחקרים הקיניים שני החיסונים נמצאו בטוחים ולא נצפה קשר לתופעות לוואי רציניות. נכון לכתיבת ההנחיות האלה לא מצא ה- CDC האמריקאי שום קשר בין מתן החיסון הארבע ערכי לתגובות חמורות מהחיסון כגון תסמונת Gullian Barre, היווצרות קרישים בכלי הדם ומוות מהחיסון.

טבלה מספר 1: החיסונים נגד HPV הקיימים היום

           

ההמלצות:
1. מומלץ מתן שגרתי של החיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי לנערות ולנשים בישראל.
    ניתן להשתמש באחד משני החיסונים הקיימים בכפוף להתוויות שאושרו בעת רישום התכשירים:
bul1_1 החיסון הארבע ערכי ל-(HPV (GARDASIL מאושר למתן בגילאים 9 עד 26 שנים ב-3 מנות  
  לתוך השריר בזמן 0, 2 ו-6 חודשים.
bul1_1 החיסון הדו ערכי ל-(HPV (Cervarix מאושר למתן בגילאים 10 עד 45 שנים ב- 3 מנות לתוך  
  השריר בזמן 0, 1 ו-6 חודשים.
2. מומלץ לחסן באחד משני החיסונים לקראת התחלת הפעילות המינית.
3. ניתן לחסן ל-HPV במקביל לחיסונים המומלצים האחרים.
4.ניתן לחסן ל-HPV גם בנסיבות מיוחדות אלה:
bul1_1 כאשר יש תשובה לא תקינה או לא חד משמעית של משטח PAP.
bul1_1 נשים מיניקות.
bul1_1 במקרים של דיכוי מערכת החיסון עקב מחלה או משנית לתרופה - אך אז לא ניתן להבטיח יעילות 
  מלאה של החיסון (עדין אין מידע בספרות על כך).
5.החיסון ל-HPV אינו מומלץ לשימוש במהלך הריון, אך אין צורך בביצוע בדיקת הריון לפני  
  התחלת  סדרת החיסונים. אם במהלך קבלת החיסונים הנערה הרתה, יש לדחות את המשך  
  מתן המנות הבאות עד לאחר ההיריון.
6.מכיוון שהחיסון ל-HPV אינו כולל את כל הזנים שעלולים לגרום לסרטן צוואר הרחם, יש להמשיך 
  בביצוע ההמלצות לבדיקות סקר לסרטן צוואר הרחם (כלומר, בדיקת PAP) אצל נשים צעירות  
  ונערות שחוסנו.
7. מתן החיסון ל-HPV אינו מעודד התחלת פעילות מינית מוקדמת וכן אינו משנה את ההמלצות לגבי דרכי ההתגוננות כנגד מחלות המועברות במגע מיני.

הוראות נגד:
אין לתת את החיסון כשידוע על רגישות יתר או שוק אנפילקטי לאחד ממרכיבי החיסון.

אמצעי זהירות:
יש לדחות את החיסון בזמן מחלת חום חדה. מכיוון שלמתבגרות יש נטייה להתעלף בזמן מתן חיסונים, רצוי להושיב או להשכיב את המתחסנת במשך 15 דקות לאחר מתן החיסון.

שימוש בחיסון HPV ארבע ערכי והדו ערכי בקרב נערים וגברים צעירים:
שני החיסונים כנגד  HPV רשומים לנערים וגברים צעירים. מחקרי בטיחות ויעילות של שני החיסונים הקיימים נעשו ברחבי העולם בקרב נערים בגיל 11 עד 15 שנים ובקרב נערים הפעילים מינית. ההמלצות לשימוש בחיסוני HPV בקרב נערים וגברים יינתנו בעתיד בהתאם לתוצאות מחקרים אלה ובהתאם להחלטות של רישוי על ידי מנהל המזון והתרופות של ארה"ב (FDA).

 

 

 

 
 

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
אורוגיניקולוגיה
אורולוגיה
אורט אופטיקה
אורתופדיה
אלרגיה ומזון
אנדוקרינולוגיה
אנדוקרינולוגיה ילדים
אף אוזן גרון
אנדומטריוזיס
ביקורת ילדים
בריאות העובד
גינקולוגיה של ילדות ונערות
גסטרואנטרולוגיה ילדים
גסטרואנטרולוגיה בריאטרית
המטולוגיה ילדים
הריון בסיכון גבוה
השמנה
טרום ניתוח
יעוץ למחלות זיהומיות
כאב
כבד
כירורגיה
כירורגית ילדים
כירורגיה פלסטית
כלי דם
ליפידים
ליפידים ילדים
מחלות מעי דלקתיות
מחלימי קורונה
מטיילים
מתבגרים
נוירולוגיה
נוירולוגיה ילדים
נפרולוגיה
נשים כללית
סוכרת
עור
עיניים
פנימית כללית
פרוקטולוגיה
פוליפים
קטועים
קרדיולוגיה ילדים
קשב וריכוז למבוגרים
ראומטולוגיה
בריאות השד
שומות
שיקום אורטופדי פיזיקאלי
שיקום נוירולוגי גריאטרי
שיקום רצפת האגן
שרירנים/מיומות
STD - אבחון וטיפול במחלות מין
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009