09.05.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

STD - אבחון וטיפול במחלות מין

  תאור כללי    צוות    אבחון של מחלות מין    המרפאה לאבחון וטיפול במחלות מין    מיקופלסמה    כלמידיה טרכומטיס    קונדילומות    נגיף הפפילומה האנושי    נגיף ההרפס סימפלקס    זיבה    עגבת    כיבים באברי המין    מאמרים    זימון תור  

כלמידיה טרכומטיס

זימון תורים
כלמידיה טרכומטיס  

Chlamydia trachomatis - כלמידיה טרכומטיס (כ"ט)- מהי?
כ"ט הוא המחולל השכיח ביותר למחלות המועברות במגע מיני בעולם המערבי, כל שנה מעל 4 מיליון מקרים מדווחים בארה"ב. בארץ משנת 1994 לא דווחו למשרד הבריאות מקרים רבים של כ"ט וההנחה שהסיבה לכך הייתה חוסר דיווח ויותר מכך טיפול אמפירי בחולה ללא לקיחת בדיקה מעבדתית מתאימה. כ"ט הוא חיידק תוך תאי שמזהם משטחי רירית של צוואר הרחם, השופכה, פי הטבעת, הנזופרינקס ורירית הלחמיות.

בגברים כ"ט גורמת ל  40%- 50% ממקרי דלקת השופכה והיא אחת ממחלות המין הנפוצות ביותר אצל גברים. זיהומים שמתחילים בשופכה אצל גברים יכולים בהמשך לגרום לדלקת של יותרת האשך והערמונית. הביטוי הקליני של זהום בכ"ט אצל נשים הוא דלקת בדרכי השתן, דלקת של צוואר הרחם וזהום דלקתי של האגן כשאחד הסבוכים לכך מהווה חוסר פוריות. חלק גדול מהגברים ומהנשים שהודבקו בכ"ט הם נעדרי תסמינים ומהווים בשל כך מאגר בלתי נדלה של הדבקה בעתיד.

כיצד כלמידיה תתבטא בנשים?
זיהום על ידי כלמידיה טרכומטיס בדרכי המין אצל נשים הוא בדרך כלל אסימפטומטי ולא ייתן ביטוי קליני. זו הסיבה שזיהום בכלמידיה אצל נשים צעירות נקרא "המגיפה השקטה" שבה צעירות עם זיהום בדרכי המין לא ייפנו לטיפול רפואי והן מהוות מאגר טבעי להמשך ההדבקה. בנוסף, זיהום זה יכול לגרום לתחלואה קשה בעתיד שתתבטא בזיהומים קשים של האגן Pelvic Inflammatory Disease, בעיות פוריות והריונות מחוץ לרחם. המחלה שכיחה בעיקר בצעירות מכל השכבות הסוציו אקונומיות שפעילות מבחינה מינית. במדינות המפותחות כלמידיה טרכומטיס היא מחלת המין השכיחה ביותר ורק בארה"ב יש כ- 4 מיליון מקרים חדשים בכל שנה. שכיחות המחלה בארץ לא ידועה אולם מנתונים של המרפאה שלנו לגילוי מחלות מין בצפון הארץ כלמידיה טרכומטיס נמצאה
ב- 20% מנשים צעירות, והיא מדורגת במקום הראשון בין המחוללים שגרמו למחלות מין.

מספר מקרי הכלמידיה שדווחו למשרד הבריאות עלה בחמש השנים האחרונות פי עשרים. העלייה נובעת , בין השאר, מהיכולת לעשות את האבחנה מבלי להפנות את החולה למרפאה על ידי חיפוש החיידק בדגימת שתן בשיטה עם רגישות ומהימנות גבוהה (PCR). האוכלוסייה בסיכון הגבוהה ביותר הן בחורות צעירות מתחת לגיל 25 הפעילות מבחינה מינית. כ-80% מבחורות אלה תהיינה אסימפטומטיות. עד כה לא נבדקה בארץ שכיחות המחלה בקרב אוכלוסייה זו בעזרת השיטות המולקולריות החדשות.
.
כיצד נאבחן זיהום בכלמידיה טרכומטיס?
לקיחת דגימה משופכה של גברים מהווה מגבלה בגלל היות הבדיקה טראומטית. בידוד של כ"ט בתרבית תאים נחשב בעבר כבדיקת הייחוס הטובה ביותר לזיהוי החיידק, אולם גורמים כגון איסוף הדגימה והעברתה בתנאים מתאימים למעבדה מהווה מכשול משמעותי והוריד עקב כך את הרגישות של הבדיקה. לקיחת תרבית לכ"ט דורשת לקיחת הדגימה במטוש מיוחד והעברתו למעבדה בקירור במהירות רבה. התרבית לכ"ט לוקחת בדרך כלל בין 3 ל-6 ימים והיא דורשת מיומנות מקצועית. מאחר שמספר המעבדות המבודדות כ"ט מועט והן מרוכזות במרכז הארץ, חלק גדול מהדגימות לא נשלחות ואלה שמגיעות למעבדה לא עומדות בתנאים המתאימים לבידוד החיידק.

האם ניתן למצוא את חיידק הכלמידיה מדגימת דם?
גם בדיקות הדם (בדיקות סרולוגיות) לכ"ט לוקות בחסר. נוגדנים מסוג IgG יכולים להצביע על זיהום בעבר, ואילו זיהום חריף בכ"ט בעיקר אצל גברים לא ילווה בנוגדנים מסוג IgG ו/או IgA. הוכחת זיהום אם כן, מחייבת בדיקת דם חוזרת לאחר 3 שבועות כשהנבדק סיים טיפול אנטיביוטי ומשוחרר מסימנים קליניים. יתר על כן, הבדיקות הסרולוגיות הן לא סגוליות והן נותנות מספר רב של תוצאות false positive, בעיקר עם נוגדנים כנגד Chlamydiae pneumonia שנוכחותם בנסיוב שכיחה באוכלוסייה.

יוצא אם כך שברוב המקרים התרומה של תרבית תאים וסרולוגיה היא משנית והן כיום שיטות לא מעשיות. לא פלא שרופאים רבים נוטים לוותר על לקיחת דגימות מהחולים ומסתפקים במתן טיפול אמפירי ללא אישור מעבדתי. בדרך זו רבים מהמודבקים לא יזוהו, בני זוגם לא יקבל טיפול וחלק גדול מהם אף ידבק מחדש וישמש מאגר גדול של החיידק עם כל ההשלכות והסבוכים הנובעים מכך. שיטות אחרות לזיהוי אנטיגן לכ"ט כמו אימונופלורסנסיה או ELISA נמצאות בשימוש רחב בקהילה למרות רגישות ומהימנות נמוכה של הבדיקות.

מהן הבדיקות המועדפות כיום לאבחון כלמידיה מדרכי המין?
לאחרונה תוארה שיטת ה- (PCR (polymerase chain reaction וה- LCR
(ligase chain reaction) המבוססות על הגברה של מרכיבים מולקולריים של DNA של החיידק. בשיטה זו ניתן לאתר את החיידק מדגימות שתן ומדגימות שנלקחו מאברי המין ללא צורך בתרבית. הבדיקה יותר רגישה ויותר אמינה והיא ניתנת לביצוע במהירות במעבדה המיקרוביולוגית של בית חולים בני ציון.

במעבדה המיקרוביולוגית של בית חולים בני ציון אותרו משנת 1998 50 מקרים של כ"ט בעזרת שיטה זו.

מהי רגישות של שיטת ה- PCR?
בספרות מקובל שהרגישות של (PCR (95.6% עולה על הרגישות של  (ELISA (87%. הסגוליות נמצאה כ- 97.7% עבור (PCR (99.4% לגברים ו-95.7% לנשים בגלל רגישות וסגוליות זו עברה הבדיקה הנ"ל (Roche, Amplicor) אישור של ה- Food & Drug Administration ומוכרת כיום כבדיקה רגישה יותר מתרבית .
בעבודתנו אישרנו עובדות שמוכרות כיום בספרות המערבית ש- PCR הן משתן והן מדגימות של אברי המין מהווה שיטה רגישה לא פולשנית של זיהומים על ידי כ"ט מגברים ונשים עם וללא סימנים קליניים. שימוש בה יתרום לגלות את השכיחות של זיהום בכ"ט באוכלוסייה בארץ בצורה יותר מדויקת מכפי שהיא קיימת כיום. זיהוי המודבקים יאפשר לנו לטפל בהם ולמנוע את הסיבוכים האפשריים בעתיד.

האם יש מקום לבדיקות שיגרה לזיהוי חיידק הכלמידיה?
במדינות מערבית רבות סקירה של נשים צעירות הפעילות מבחינה מינית להדבקה ע"י חיידק הכלמידיה מומלצת מאוד. בעבר סקירה כזו דרשה מהנשים להגיע למרפאות מיוחדות ולעבור בדיקה גניקולוגית. אולם, כיום ניתן  לזהות זיהום בכלמידיה טרכומטיס ברגישות גבוהה (95%) ומהימנות רבה על ידי בדיקת שתן ראשון של הבוקר שבו מחפשים DNA של החיידק (PCR). פיתוח שיטות אבחון מולקולריות והסטנדרטיזציה שלהן תרמה רבות באבחון ההדבקה בכלמידיה ומדינות מערביות רבות ממליצות על בדיקת סקירה של נשים צעירות הפעילות מינית בעזרת שיטות אלה.

בעבודה שסקרה את נוכחות חיידק הכלמידיה בקרב 13000 חיילות בצבא האמריקאי נמצאה שכיחות של 10% עם שכיחות שיא של 12.2% אצל חיילות בגיל 17. החוקרים מסיקים בעבודה זו שיש מקום לבצע בדיקת ניטור לחיידק הכלמידיה לכל חיילת צעירה מגיל 25 ומטה לקראת גיוסה על מנת להוריד את התחלואה ואת ההדבקה ולמנוע את הסיבוכים בעתיד.

בארץ - שכיחות המחלה לא ידועה. בעבודות שנעשו במרפאה לגילוי מחלות מין - של בית החולים בני ציון, נמצא - שכ - 18% מנשים שפנו למרפאה - נדבקו בחיידק הכלמידיה. רובן לא היו סימפטומטיות והזיהום נמצא אצלן בעקבות מציאת הזיהום אצל בני זוגן. המחלה שכיחה בעיקר בצעירים שהם פעילים מבחינה מינית ובכל השכבות הסוציו אקונומיות עם הארעית של 5% - 20%. סקירה שגרתית לזיהוי מקרים של כ"ט בדרכי המין חשובה לא רק על מנת לאתר את האדם הנגוע שמתלונן ולטפל בו אלא גם כדי לזהות גברים ונשים ללא סימנים קליניים להדבקה אשר מהווים מאגר פוטנציאלי להמשך ההדבקה של החיידק. מאחר שזיהום בכ"ט אצל נשים יכול להתבטא ללא סימנים קליניים ונשים אלה יכולות בעתיד להסתבך בזיהומי אגן קשים, הפלות חוזרות ובעיות פוריות, יש מספר מדינות מערביות הממליצות לבצע בדיקות שגרה לכלמידיה לכל אישה צעירה בגיל הפוריות הפעילה מבחינה מינית או שיש לה בן זוג חדש בחודשים האחרונים. עבורן, בדיקת שתן לכ"ט ב- PCR מהווה אלטרנטיבה לא פולשנית ורגישה גם בלי לפנות לגינקולוג.

כיצד מטפלים בכלמידיה?
הטיפול בכלמידיה הוא בעזרת אנטיביוטיקה מקבוצת הטטרציקלינים (דוקסילין) או קווינולונינים או מקרולידים (אזניל). הטיפול ניתן לאדם המזוהם ולבן/ בת הזוג שלו. הטיפול הוא קצר, ישנן תרופות שמאפשרות טיפול חד פעמי, או לכל היותר טיפול הנמשך מספר ימים. מאחר שניתן בקלות רבה לאתר מקרה מודבק ולטפל בו בטיפול אנטיביוטי קצר ניתן בצורה זו למנוע את הסיבוכים בעתיד הכוללים זיהומי אגן חוזרים הקורים בקרב כ 10%- 40% מהצעירות עם זיהום בכלמידיה. כמו כן ניתן יהיה למנוע הצטלקות החצוצרות בעיות פוריות, הפלות חוזרות והריון חוץ רחמי. טיפול בכלל סיבוכי הכלמידיה בארה"ב עולה למערכת הבריאות שם כ- 2.4 ביליון דולר. אין לנו הערכה על ההוצאות של הטיפול בנזקי זיהום בכלמידיה בארץ, אולם טיפול מוקדם יחסוך בהוצאות הטיפול בסיבוכים בקרב אוכלוסייה זו.

מה ידוע על כלמידיה בארץ?
במרפאה לאבחון וטיפול במחלות המועברות ע"י מגע מיני שבמרכז הרפואי בני ציון מטפלים בנשים וגברים שלהם תלונות במערכת האורוגניטלית ולא הגיבו לטיפול קונבנציונלי על ידי רופאים ראשוניים או מומחים. המרפאה צמודה למעבדה המיקרוביולוגית של בית החולים בני ציון כך שדגימות שנלקחות מועברות במהירות למעבדה ונבדקות בשיטות מתוחכמות לגילוי מחוללים אלה.

עד עתה נבדקו למעלה מ-600 חולים במרפאה זו. רוב הפונים (מעל 70%) הם גברים בשל היותם יותר סימפטומטיים. לעומתם הנשים בדרך כלל אסימפטומטיות והן מגיעות למרפאה לאחר שנמצאה מחלת מין בבן זוגן.

בבדיקות שנעשו ב-104 נשים שפנו למרפאה מצאנו שחיידק הכלמידיה טרכומטיס היה המחולל השכיח ביותר ונמצא ב-18.3% מהם. רוב הנשים היו אסימפטומטיות ולרובן לא נמצא רמז לזיהום בבדיקה גניקולוגית. שכיחות כלמידיה טרכומטיס ב-450 גברים הייתה נמוכה יותר (11%) אולם רוב הפונים בקבוצה זו היו סימפטומטיים.

הגיל הממוצע באוכלוסיית הפונים למרפאה הוא 34 אולם הגיל הממוצע אצל הנשים עם זיהום בכלמידיה היה נמוך יותר. החיידק נמצא בבדיקות שתן ראשון של הבוקר ונבדק בשיטת PCR. שכיחות הנוגדים לחיידק זה היה נמוך בקרב אוכלוסייה זו דבר המאשר עבודות קודמות שבדיקת נוגדנים היא לא בדיקה מספיק מהימנה לגילוי חיידק זה.

אבחון הכלמידה נעשה בשיטת ה- PCR - טכניקת ביולוגיה מולקולרית מדויקת מאוד, המבוססת על הגברת מרכיבים במטען הגנטי (DNA) של החיידק. הבדיקה מתבצעת משתן ראשון של הבוקר. PCR היא הבדיקה המהימנה ביותר לאבחון חיידק הכלמידיה. בדיקות אחרות הקיימות כיום גם פחות זמינות והרבה פחות רגישות. למרות שמדובר במחולל הנפוץ ביותר של מחלות מין בישראל, בדיקת ה- PCR אינה ממומנת ע"י רוב קופות החולים ולכן עד כה אין בידינו נתונים טובים יותר על שכיחות המחלה בארץ.

 

 

 
 

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
אורוגיניקולוגיה
אורולוגיה
אורט אופטיקה
אורתופדיה
אלרגיה ומזון
אנדוקרינולוגיה
אנדוקרינולוגיה ילדים
אף אוזן גרון
אנדומטריוזיס
ביקורת ילדים
בריאות העובד
גינקולוגיה של ילדות ונערות
גסטרואנטרולוגיה ילדים
גסטרואנטרולוגיה בריאטרית
המטולוגיה ילדים
הריון בסיכון גבוה
השמנה
טרום ניתוח
יעוץ למחלות זיהומיות
כאב
כבד
כירורגיה
כירורגית ילדים
כירורגיה פלסטית
כלי דם
ליפידים
ליפידים ילדים
מחלות מעי דלקתיות
מחלימי קורונה
מטיילים
מתבגרים
נוירולוגיה
נוירולוגיה ילדים
נפרולוגיה
נשים כללית
סוכרת
עור
עיניים
פנימית כללית
פרוקטולוגיה
פוליפים
קטועים
קרדיולוגיה ילדים
קשב וריכוז למבוגרים
ראומטולוגיה
בריאות השד
שומות
שיקום אורטופדי פיזיקאלי
שיקום נוירולוגי גריאטרי
שיקום רצפת האגן
שרירנים/מיומות
STD - אבחון וטיפול במחלות מין
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009