09.05.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

הפרייה חוץ גופית (IVF)

  תאור כללי    צוות    טיפולים לשימור פוריות    על אנדומטריוזיס, אי פריון ומה שבניהם  

טיפולים לשימור פוריות

הטיפולים המתקדמים במחלת הסרטן, על כל סוגיה, הגדילו באופן משמעותי את שיעור ההחלמה. אחת המטרות החשובות הניצבות כיום לנגד עינינו הינה למזער, ככל שניתן, את הנזק הנגרם לפוריות כתוצאה מהטיפולים הכימיים ו/או הרדיותרפיים. להלן מעט נתונים ביחס להיארעות מחלת הסרטן בקרב נשים צעירות:

בשנת 2011 אובחנו בארה"ב כ - 4,010 נשים הסובלות מלימפומה מסוג Hodgkin Lymphoma (HL). מהן 1,760 היו מתחת לגיל 34. שיעור ההישרדות הכללי במחלה זו בנשים מתחת לגיל 49
לאחר 5 שנים (5 year survival ) הינו 90% - 95%.

באותה שנה אובחנו בארה"ב כ - 30,000 מקרים חדשים של  Non Hodgkin Lymphoma
(NHL), כ - 1,670 מתוכם היו נשים מתחת לגיל 34. שיעור ההישרדות הכללי במחלה זו לאחר 5 שנים בנשים מתחת לגיל 49 הינו 80% - 85%.

בשנת 2011, אובחנו כ - 2,410 מקרים חדשים של ALL ,1,750 מתוכם היו נשים מתחת לגיל 34. שיעור ההישרדות לאחר 5 שנים בין השנים 2001 - 2007 הינו 64%. ב - CLL, שיעור ההיארעות של מחלה זו 6,000 מקרים בשנה. מחלה זו נדירה בגילאים מתחת 34 (0.3%) שיעור ההישרדות לאחר 5 שנים הוא 78%.

ב - 2011 אובחנו בארה"ב כ - 230,480 מקרים חדשים של נשים החולות בסרטן השד - 11,000 מהן מתחת לגיל 40. שיעור ההישרדות לאחר 5 שנים הינו 90%.

הטיפול במחלת הסרטן הינו מגוון וכולל טיפול קרינתי, שימוש בתרופות כימותראפיות, ניתוחים והשתלת מח עצם. אחת מהתוצאות המאוחרות של טיפולים אלה הינה עקרות ואובדן התפקוד השחלתי. מידת הסיכון לאובדן הפוריות משתנה בהתאם לגיל ובהתאם לסוגי הטיפולים. מאחר ומדובר בנשים צעירות שחלקן עדיין מעוניינות להקים משפחה וללדת ילדים, חשוב להעריך את הסיכון לפגיעה בפוריות ובהתאם לזאת לשמר אותה, טרם תחילת הטיפולים.

טיפולים לשימור הפוריות
יש להעריך את מידת הסיכון לפגיעה בפוריות בהתאם לגיל המטופלת, לסוג הטיפול במחלה ולזמן שנותר עד לתחילת הטיפולים במחלת הסרטן. בהתאם לכך יקבע סוג השימור המוצע.
האפשרויות לשימור פוריות, המוצעות גם במרכז הרפואי שלנו כוללות:

הפריית מבחנה ושימור עוברים - הקפאת עוברים למשך תקופה ארוכה. זהו טיפול יעיל אשר נמצא בשימוש מזה שנים רבות. אפשרות שימור זו מומלצת לנשים נשואות, במצבים המאפשרים דחיית הטיפול במחלת הסרטן. במצב זה יעברו הנשים טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF) והקפאת עוברים לפני מתן טיפול הפוגע בשחלות. נשים שאין להן בן זוג ומעוניינות באפשרות זו, יכולות להשתמש בבנק הזרע שלנו.

לגבי נשים עם סרטן שד - ראוי לציין כי פרוטוקולי הטיפול שלנו הם ייחודיים למצבים אלה, ומשלבים תרופות הממזערות את השפעת ההורמונים על השד גם במצבים שישנם קולטנים להורמונים ברקמה הסרטנית. פרוטוקולים אלה מצויים בשימוש בעולם כבר שנים, והוכח שאינם מעלים את הסיכון לפגיעה בפוריות.

הקפאה פיסות שחלה - אצל נשים צעירות, שאין די זמן לגירוי השחלות ולשאיבת ביציות, ניתן להוציא רקמת שחלה ולשמרה בהקפאה עד לאחר הטיפולים. אם מתברר כי התפקוד השחלתי אבד ומאגר הזקיקים נהרס כתוצאה מהטיפולים, ניתן להשתיל בחזרה את רקמת השחלה שהוקפאה ולהשתמש במאגר זקיקים זה לצורכי פריון.

פעולה זו ניתנת לביצוע לצרכי שימור פוריות גם בקרב נשים ללא בן זוג, ואף לנערות ולילדות. הוצאת רקמת שחלה להקפאה הנה פעולה כירורגית לפרוסקופית קצרה, שאינה דורשת הכנה מיוחדת וניתן להתחיל את הטיפול הכימותראפי סמוך לניתוח.

חשוב להדגיש כי השימוש בטכנולוגיה זו עדיין מצוי בשלביו הראשוניים, ובעולם דווח על כ - 14 ילדים שנולדו כתוצאה משיטה זו.

הקפאת ביציות בשלות - בנשים בוגרות, שאינן נשואות ואינן מעוניינות בשימוש בשירותי בנק הזרע, ניתן לשאוב ביציות בשלות מתוך השחלה במחזור הפריה חוץ גופית ולהקפיאן ללא הפריה. טיפול זה דומה לטיפול המתואר בהקפאת עוברים.

בשנים האחרונות הושגה התקדמות משמעותית בשיטת הקפאת הביציות והישרדותן לאחר הפשרתן, זאת עקב שימוש בשיטה הנקראת זיגוג (vitrification) בה מבוצעת הקפאה מהירה בהשוואה לשיטה האיטית והישנה.

ביחידה להפריה חוץ גופית במרכז הרפואי שלנו, בניהולו של ד"ר אילן קלדרון, משתמשים בשיטה זו זמן רב. אנו מבצעים, בהתאם להנחיית משרד הבריאות, הקפאת ביציות גם עבור נשים בריאות המעוניינות לדחות את מועד ההיריון והלידה מסיבות שונות.

הסטת שחלות  - יש להגן על השחלות של נשים העוברות טיפול קרינתי לאגן על ידי קיבוען מחוץ לשדה קרינה, תוך שמירה על אספקת הדם שלהן. הרחקת השחלות משדה הטיפול הקרינתי מקטין את מידת הפגיעה, העלולה להיות מוחלטת או חלקית, בזקיקים.כיום, ניתן לבצע פעולות אלה באמצעות לפרוסקופיה, ללא פתיחת בטן. לאחר הטיפולים, ניתן להשיג פריון על ידי מחזור הפריה חוץ גופית או לאחר החזרת השחלות למקומן.

דיכוי שחלתי בזמן טיפולים כימותראפיים - עשוי להגן על השחלות מפני הפגיעה הנגרמת כתוצאה מטיפולים כימותראפיים. טיפול זה מונע דימום מוגבר או דימום לא סדיר בזמן הכימותראפיה.

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
אונקולוגיה
אולטרה סאונד נשים
אלרגיה ואימונולוגיה קלינית
אנדוקרינולוגיה
בית מרקחת
בריאות הנפש
גנטיקה
גסטרואנטרולוגיה
דימות רפואי
המטולוגיה
הפרייה חוץ גופית (IVF)
כירורגיה פלסטית
כלי דם
מחלות זיהומיות
מרכז לאבחון וטיפול בפרקינסון
נפרולוגיה ויתר לחץ דם
עבודה סוציאלית
עמוד שדרה
פה ולסת
פיזיותרפיה
פסיכולוגיה רפואית
פתולוגיה
ריאות ותפקוד נשימתי
ריפוי בעיסוק
רפואה גרעינית – איזוטופים
רפואה משלימה
שיקום לב
תזונה ודיאטה
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009