09.05.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

היענות עובדי בריאות לחיסון נגד שפעת

הקשר בין מאפייני רקע וידע לבין היענות עובדי בריאות לחיסון נגד שפעת H1N1

רקע
באפריל 2009 פרצה במכסיקו פאנדמית נגיף שפעת מזן H1N1. בינואר 2010 דווח על 209 מדינות בהם זוהה הנגיף ועל 15,174 מקרי מוות הקשורים לוירוס זה. צוותים רפואיים עמדו בחזית המגיפה ולכן הומלץ לחסנם. מסיבות שונות נרתע הצוות הרפואי מלהתחסן באופן גורף.
מטרות: זיהוי המנבאים המשפיעים על היענות לחיסון H1N1 בקרב צוותים רפואיים, תוך בחינת ההבדלים במאפייני רקע, ידע והשפעות חיצוניות הנוגעים בין עובדי בית החולים שנענו למבצע החיסונים לבין עובדים אשר לא נענו.

שיטה
שאלונים אנונימיים מפורטים נמסרו ל- 523 עובדים רפואיים של המרכז הרפואי בני ציון בחיפה: רופאים, אחיות, סטודנטים, עובדי משק ומנהלה במחלקות השונות. המחקר נערך בסוף 2009 ותחילת 2010 במהלך ההתפרצות. השאלונים כללו נתונים דמוגרפיים, מחלות רקע, נתונים על חיסון שפעת בעבר, שאלות ידע על החיסון ומרכיביו ושאלות בנוגע למקורות המידע של העובדים.

תוצאות
580 מכלל 1500 עובדי ביה"ח התחסנו כנגד שפעת H1N1. בין המשיבים לשאלון היו 455 בקבוצת ה"מחוסנים" ו- 68 בקבוצת ה"לא מחוסנים". נמצא הבדל בשיעור הרופאים והאחיות משמעותי בין קבוצת המחוסנים והלא מחוסנים: בקבוצת "המחוסנים" 19.3% היו רופאים ו - 23.5% אחיות, לעומת זאת בקבוצת ה"לא מחוסנים" 11.8% היו רופאים ו - 50% היו אחיות. בקבוצת המתחסנים היה שיעור גבוה יותר (~30%) של עובדים במחלקות הפנימיות והילדים, לעומת שיעור של 19% בקבוצת ה"לא מחוסנים". מצאנו כי ידע לגבי מרכיבי החיסון (78.5% לעומת 43.3%) והיסטוריה של חיסוני שפעת בעבר נמצאו בקורלציה ישירה להיענות לחיסון. מעל למחצית העובדים שלא נענו לחיסון פחדו ממרכיביו. ככלל, ההיענות לחיסון לא שונה במאפייני הרקע, למעט העובדה כי המתחסנים מבוגרים יותר מהלא מתחסנים, והיה בהם אחוז מעט גבוה של גברים.

השלכות המחקר
היענות נמוכה של עובדי בריאות לחיסון נגד H1N1 מהווה איום על החולים ומשליכה על שיעור התחסנות האוכלוסייה כולה. קובעי המדיניות חייבים להתייחס לתוצאות תוך בניית אסטרטגיות ובסוס מדעי, שיביאו לשינוי תבניות החשיבה לעובדי הבריאות.

טובה נתיב MA RN, ד"ר אלונה פז, אילנה פטרפרוינד MA RN, פרופ' ישראל פוטסמן,
היחידה למחלות זיהומיות ומניעת זיהומים צולבים, מרכז רפואי בני ציון, הפקולטה לרפואה, הטכניון, חיפה.
  חזרה לראש הדף
פרסומים מדעיים
פרסומים ברפואה
פרסומים בסיעוד
היגיינת ידיים
הפחתת דקירות
אחריות משמרת
הדרכת מטופלים
היענות עובדי בריאות לחיסון נגד שפעת
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009