27.02.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

כתבות בנושא הריון ולידה

  את והעובר שלך - מסע בזמן    כיצד נולדים תינוקות?    אלחוש אפידורלי בלידה    עיסוי רפואי בהיריון ובלידה    פעילות גופנית בהריון    השראת לידה (זירוז). מתי, למה ואיך?    רפואה משלימה בהריון    טיפת חלב ראשונית - במחלקת יולדות בבי"ח בני ציון  

כיצד נולדים תינוקות?

הלידה היא תהליך פיזיולוגי שנועד לאפשר את המשך המין האנושי.ישנן אפשרויות שונות של לידה - לידה בבית חולים, בבית, במים ועוד, אך בכולן התהליכים מתרחשים באופן דומה.

קיימות תיאוריות שונות לגבי המנגנונים המובילים לתחילת הלידה ורובן קושרות שינויים הורמונליים באם, בעובר ובשליה כמתחילי התהליך.
אחת האבחנות הקשות והמשמעותיות במיילדות היא אבחנה נכונה של תחילת לידה.

ברוב השלבים העובר הוא נוסע פסיבי, בעוד האם מספקת את ההתכווצויות ואת המבנה האנטומי שדרכו העובר חייב לעבור. כל אישה שונה במבנה האגן שלה והעובר "צריך" להתאים את עצמו למבנה האגן של אימו, על מנת למצוא את הדרך הקלה ביותר לאוויר העולם.

התכווצויות הרחם הן לא רצוניות ובדר"כ לא תלויות בבקרה חוץ רחמית. בהתייחס לצירים אנחנו מדברים על תדירות, עוצמה ומשך. במהלך הלידה ישנה עלייה הדרגתית בעוצמת הצירים. תחילה מתרחשת "מחיקה" של צוואר הרחם. צוואר הרחם הופך לדק ומקוצר יותר. בהמשך מתרחשת "פתיחה" של צוואר הרחם. בתחילה התקדמות הפתיחה היא איטית ובהמשך, מהירה יותר.

בחדר לידה כל יולדת עוברת קבלה רפואית על ידי הצוות הרפואי, על מנת להעריך באם מדובר בהריון ולידה בסיכון נמוך או בסיכון גבוה. הערכה כוללת: תשאול רפואי, מדדים- לחץ דם, דופק טמפרטורה ,בדיקה נרתיקית, אולטרה סאונד, מוניטור ובדיקות מעבדה בהתאם לשיקולים הקליניים.
המיילדים מחלקים את תהליך הלידה לשלבים אך מדובר בתהליך רציף.

המעקב בלידה הוא אחר השינויים בצוואר הרחם וירידת העובר בתעלת הלידה תוך כדי ניטור לב העובר. לכל אחד משלבי הלידה יש משך ממוצע מקובל. סטייה ממנו ו/או שינויים בניטור העוברי מחייבים הערכה לגבי האפשרות של המשך ניהול הלידה כלידה רגילה או צורך בהתערבות מכשירנית או ניתוחית.

לאחר הלידה ניתן לבצע איסוף דם טבורי לצורך שימוש עתידי אפשרי.

  חזרה לראש הדף
מועדון יולדות
מועדון יולדות
מועדון יולדות
ניוזלטר
קורס הכנה ללידה
סיור בחדרי לידה
טפסי הרשמה
כנסים וארועים
כתבות בנושא הריון ולידה
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009