16.04.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

כתבות בנושא הריון ולידה

  את והעובר שלך - מסע בזמן    כיצד נולדים תינוקות?    אלחוש אפידורלי בלידה    עיסוי רפואי בהיריון ובלידה    פעילות גופנית בהריון    השראת לידה (זירוז). מתי, למה ואיך?    רפואה משלימה בהריון    טיפת חלב ראשונית - במחלקת יולדות בבי"ח בני ציון  

את והעובר שלך - מסע בזמן

זהו מסע מופלא - שני תאים חצויים שמתאחדים לכדי יצור אנושי חדש, מרתק, מדהים... מסע מלא בחוויות חדשות, מרגשות, ועם זאת לעיתים גם מפחידות, מדאיגות...
הרשו לנו ללוות אתכם במסע זה, להסביר מה קורה בגוף האם, ואיך מתפתח העובר בתוך רחמה.
שבועות הריון

bul2_1

שבועות 2-5

bul2_1

שבועות 6-9
bul2_1 שבועות 10-13
bul2_1 שבועות 14-23
bul2_1 שבועות 24-28
bul2_1 שבוע 28 ועד ללידה
 

שבועות 2-5
מתא אחד- ביצית מופרית, הולך ומתפתח העובר. בשלב זה מונה העובר מספר מאות תאים, הוא משתרש ברחם ומתחילה להיווצר השליה. נוצרים חלל מי השפיר ושק החלמון. מערכת העצבים והלב מתחילים להיווצר.
רוב הנשים עדיין לא יודעות שהן בהריון. חלקן מתחילות לחוש בעייפות, צורך בהשתנה תכופה, רגישות בשדיים, רגישות לריחות. יתכן דימום קל.

                       

 

שבועות 6-9
לעובר יש כבר פנים, מערכת זרימת דם. מתחילים להיווצר מערכת העיכול, מערכת השלד והשרירים, ניצני הריאות. המח מתפתח. בשבוע 7 מתחילה התפתחות הגפיים, הכבד מתפתח. בשבוע 8 מתחילות להופיע אצבעות ויש כבר עפעפיים. העובר מתחיל לזוז. בשבוע 9 מבנה הלב כמעט מושלם, מתפתחות השיניים.
לך יתכנו מצבי רוח משתנים. לכרבע מהנשים יש דימום בשלב זה של ההריון. בחילות והקאות נפוצים בשלב זה. נפח הדם עולה וכך גם כמות השתן שאת מייצרת. השדיים גדלים ועוברים שינויים לקראת הנקה.

                     

 

שבועות 10-13
בשלב זה איברי העובר כבר קיימים וצריכים רק לגדול ולהתפתח... העובר זז ובולע. שק החלמון נסוג. הציפורניים מופיעות וכן, שיער דק על פני הגוף. בשבוע 11 העובר מתחיל לפתוח ולסגור אגרופים, העצמות מתחילות להתקשות. בשבוע 12 העובר מתחיל לתת שתן ולעשות תנועות מציצה. בשבוע 13 מופיעות טביעות אצבע.
רוב הנשים מתחילות לחוש שיפור בעייפות, הבחילות מתחילות להירגע. נשים רבות סובלות מעצירות וצרבות. בשבוע 12 ניתן להתחיל למשש את הרחם דרך הבטן.

                      

 
שבועות 14-23
לעובר יש הבעות פנים, הוא מסוגל למצוץ אצבע. ניתן לקבוע את מין העובר בבדיקת על שמע. בשבוע 15 העובר יכול לחוש באור. פקעיות הטעם מתפתחות. בשבוע 19 מתפתחים החושים במהירות. בשבוע 20 מערכת העיכול כבר מייצרת מקוניום, שמצטבר במעי עד לסוף ההריון. בשבוע 23 העובר שומע מה שקורה מחוץ לרחם.

הסיכון להפלה קטן משמעותית, בדרך כלל פוסקות ההקאות, והחשק המיני מתאושש. גודש באף או דימום מהאף הן תופעות נורמליות. תחושת תנועות העובר מתחילה בין שבוע 16 (בהריונות חוזרים) ושבוע 22 (בהריונות ראשונים). מרכז הכובד שלך מתחיל להשתנות, ויש יותר סכנה לנפילה. כאבי גב וכאבים חדים בצידי הרחם - נפוצים. התיאבון גובר וכן, הצרבות. לחץ הדם נמוך בדרך כלל. תתכן פיגמנטציה באזורים שונים בעור. נפוצה הופעה או החמרה של פצעי בגרות, ורידים ברגליים, סימני מתיחה, שיעור.

מכאן ואילך נפוצות הפרעות בשינה. את מתעוררת הרבה בשל צורך במתן שתן, בשל צרבות, התכווצויות ברגליים, תנועות העובר וקושי במציאת תנוחה נוחה. זמן שנת החלום קטן, אך התחושה היא שיש יותר חלומות. נחירות הן עניין שגרתי בהריון.

                               

 

 שבועות 24-28
העובר ממשיך לגדול ולהבשיל. הריאות מתפתחות ומתחילות ליצר סורפקטנט. זהו גבול החיות המקובל לעובר שנולד פג. העובר צובר שומן תת עורי, השיער מקבל צבע. אם זה בן - האשכים מתחילים לנדוד לשק. בשבוע 27 לעובר יש הרגלי שינה והוא פוקח עיניים. ניתן לחוש גיהוקים של העובר.
עם התקדמות ההריון יש החמרה בכאבי הגב והרגליים. נשים רבות סובלות מבצקות.
 

                 

 

שבוע 28 ועד ללידה
העובר צובר משקל במהירות, וצורך כמויות גדולות של "חומרי בנין". ככל שהעובר גדל - יש לו פחות מקום לזוז, ולקראת סוף ההריון התנועות שאת חשה יכולות להיות עדינות יותר (התכיפות לא אמורה להשתנות).

טחורים הם עניין נפוץ ביותר. קשה לשכב על הגב היות והרחם הגדול לוחץ על כלי הדם שלך. כל הדברים שהפריעו קודם - מתעצמים עם גדילת הרחם. יציבותך פחות טובה הן בשל המשקל והן בשל שינויים במפרקים. נשים רבות חשות חרדה או דיכאון בשלבים אלה של ההריון. דאגות מפני הלידה נפוצות בשלב זה. התכווצויות רחמיות לא סדירות הן עניין שבשגרה (2-3 בשעה). תתכן דליפת חלב קלה מהשד. הרחם הגדול יכול להפריע לך בנשימה עמוקה או באכילת ארוחה גדולה וכן, להחמיר את הצרבות. נשים רבות חשות נימול או עקצוץ באצבעות הידיים. חיי המין הופכים מעט מאתגרים מבחינה טכנית כעת. העייפות חוזרת...

אם זו לידתך הראשונה- לקראת הלידה בדרך כלל יש "ירידה" של הבטן עקב התבססות העובר באגן.
בהגיעך לסוף המסע - הגיע הזמן ללדת. אנו מאחלים לך הריון קל, ולידה חווייתית ומעצימה.


                 
 
 
  חזרה לראש הדף
מועדון יולדות
מועדון יולדות
מועדון יולדות
ניוזלטר
קורס הכנה ללידה
סיור בחדרי לידה
טפסי הרשמה
כנסים וארועים
כתבות בנושא הריון ולידה
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009