09.05.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

הפרייה חוץ גופית (IVF)

  תאור כללי    צוות    טיפולים לשימור פוריות    על אנדומטריוזיס, אי פריון ומה שבניהם  

על אנדומטריוזיס, אי פריון ומה שבניהם

אנדומטריוזיס הנה מחלה שבה מוקדים של רקמה הדומה לרירית הרחם (אנדומטריום) נמצאים מחוץ לרחם במקומות שונים בגוף. הפיזור האופייני הנו באגן, סביב הרחם, בשחלות, בחצוצרות, בשלפוחית השתן ומאחורי הרחם. מוקדים אלו מושפעים מהשינויים ההורמונאליים בדיוק כמו רירית הרחם ולכן, הם גדלים במשך החודש ומדממים בזמן הווסת. הגדילה והדימום המחזורי גורמים ליצירת תהליך דלקתי כתוצאה מהפעלת המערכת החיסונית ומיצירת הידבקויות באגן ובבטן. במשך הזמן נוצר עיוות של האנטומיה התקינה של האגן הגורם לכאבים ופגיעה בפוריות. מחלת האנדומטריוזיס נפוצה בקרב נשים בגיל הפוריות ואחת הסיבות השכיחות לאי פריון. שכיחות המחלה נעה בין 3 % ל- 10% מהנשים, אך השכיחות עולה באופן משמעותי בקרב נשים עם בעיות פריון. הדיווחים מצביעים על כך ששליש מהמטופלות בהפריה חוץ גופית (IVF) סובלות מאנדומטריוזיס. כשליש מהנשים עם אנדומטריוזיס סובלות מבעיות פריון.

התסמינים המרכזיים הם כאבי אגן כרוניים, כאבים בזמן קיום יחסי מין, כאבי בטן המחמירים בתקופת המחזור החודשי, תלונות אורינריות ותלונות גסטרואינטסטינאליות (דימום, כאבים בעת יציאות ,עצירות) ואי פריון. שכיחות אנדומטריוזיס גבוהה פי שבע בנשים בעלות רקע משפחתי למחלה, וכנראה, מעורב מרכיב תורשתי של מספר גנים. קיימות עדויות למעורבות של כרומוזומים 7 ו - 10, אולם הגנים הספציפיים המעורבים במחלה עדיין לא אותרו.
קיימות שלוש התבטאויות קליניות שונות לאנדומטריוזיס. בראשונה, האנדומטריוזיס הפריטונאלי - קיימים נגעים שטחיים של אנדומטריוזיס על הפריטוניאום האגני והשחלות. בשנייה - האנדומטריומה, מדובר בכיסית (ציסטה) שחלתית, המוקפת בתאי רקמה אנדומטריוטית, בשלישית, הנודולה הרקטו - וגינאלית - מדובר בגוש סולידי, ממוקם בין הנרתיק והחלחולת ומורכב מרקמה אנדומטריוטית, מרקמת שומן ומרקמה פיברומוסקולארית. שלוש הצורות יכולות להיות וריאנט של אותו תהליך פתולוגי או להיווצר במנגנונים שונים. המאפיינים ההיסטולוגיים המשותפים לכל צורות האנדומטריוזיס הם נוכחות תאי אפיתל או תאי סטרומה של רקמת אנדומטריום, דימום כרוני וסימני דלקת. התהליך הדלקתי, שמלווה את נגעי האנדומטריוזיס עלול לגרות קצות עצבים באגן ועל ידי כך לגרום לכאב אגני, לפגיעה בתפקוד החצוצרות, לירידה ביכולת ההשרשה של רירית הרחם ולפגיעה בהתפתחות הביציות והעוברים. אי-פריון, בנשים הסובלות מאנדומטריוזיס, יכול גם להיגרם גם מחסימה מכנית של החצוצרות.

התפתחות אנדומטריוזיס
קיימות מספר השערות ביחס להתפתחות נגעי אנדומטריוזיס. ההשערה המובילה טוענת כי בזמן הדימום הוסתי החודשי ישנו מעבר של רקמת אנדומטריום בדם הוסתי דרך החצוצרות לחלל הבטן. תאים אלו משתרשים על גבי הפריטוניאום ומתחילים לשגשג. במקביל, יש כנראה צורך בפגם מולקולארי או חיסוני שמשפעי על התפתחותם של נגעי האנדומטריוזיס בפריטוניאום. מחקרים הראו שברקמת האנדומטריום של נשים עם אנדומטריוזיס, ישנה הגברה של מסלולים אונקוגנים וייצור מוגבר של אסטרוגן, ציטוקינים, פרוסטאגלנדינים ומטאלופרוטאינזות. שינויים אלו, בנוסף לכישלון של מערכת החיסון במניעת ההשרשה, מסייעים להשרשה הלא תקינה של רקמת האנדומטריום על הפריטוניאום האגני. השערה שנייה גורסת, שהמקור לנגעי האנדומטריוזיס הינו תאים מזותליאליים, שנמצאים בפריטוניאום ועוברים מטאפלסיה לרקמה דמוית אנדומטריום. השערה שלישית טוענת, שהמקור לתאי האנדומטריוזיס הוא רקמת אנדומטריום בדימום וסתי שמועברת מחלל הרחם לאגן דרך כלי דם ורידיים או כלי לימפה והשערה רביעית מציעה, שתאי דם שמקורם במח העצם מתפתחים לתאי אנדומטריוזיס ברקמות שונות.אבחנה:
האבחנה של המחלה נעשית במקרים רבים באיחור ומתבססת על הסימפטומים של המחלה כפי שמדווחת האישה, ועל הבדיקה הגינקולוגית ועל בדיקה העל קולית שמבצע הרופא לזיהוי ציסטות או ממצאים אופייניים באגן. חשוב להדגיש כי בדיקת האולטרה סאונד מזהה ציסטות שחלתיות, אך לא מזהה מוקדים אחרים או מעורבות של איברים נוספים. האבחון הסופי מתבסס על הלפרוסקופיה, שבה מוחדר סיב אופטי לבטן, באמצעותו ניתן לבצע סקירה של איברי הבטן והאגן, ולקחת דגימות רקמה לבדיקה היסטולוגית לאישור סופי של האבחנה. במהלך הניתוח מסווגים את המחלה לארבע דרגות חומרה: מזערי, קל, בינוני וקשה. סווג זה אינו עומד תמיד בהתאמה עם דרגת חומרת התסמינים.

הטיפול בנשים עם אנדומטריוזיס
הטיפול במחלה כולל טיפול ניתוחי וטיפול תרופתי:
הטיפול התרופתי מבוסס על כך שמוקדי האנדומטריוזיס (בדומה לרירית הרחם התקינה) מגיבים להורמון האסטרוגן המופרש מהשחלה. מטרתו של הטיפול לדכא את עוצמת המחלה על ידי דיכוי הפעילות השחלתית והורדת רמות האסטרוגן בדם. בעבר השתמשו ב - דנזול, אולם בשל תופעות הלוואי נהוג היום להשתמש בגלולות למניעת הריון, פרוגסטרון או באנלוגים של GnRH. הטיפול התרופתי ניתן לתקופה של 3-6 חודשים.

הטיפול הניתוחי מבוסס על הלפרוסקופיה. הלפרוסקופיה הינה פעולה ניתוחית שמבוצעת תחת הרדמה כללית. הסיבוכים נדירים וההתאוששות אחרי הניתוח מהירה (בדרך כלל שוהים בבית החולים בין מספר שעות עד יומיים). אם מתגלים ממצאים בניתוח מומלץ בשלב זה לטפל בהם ולבצע הפרדת הדבקויות, צריבה של המוקדים השטחיים וכריתה של מוקדי האנדומטריוזיס. המטרה הינה לכרות את מירב הנגעים ללא פגיעה באיברי האגן הבריאים תוך הקפדה על שימור הפריון. חשוב שניתוחים אלו יבוצעו על ידי מנתחים המיומנים בניתוחי אנדומטריוזיס.

טיפול באי - פריון בנשים עם אנדומטריוזיס
לאור שכיחות המחלה בקרב נשים עם אי פריון חשוב במהלך הבירור חשוב לשלול אנדומטריוזיס קליני. נשים עם חשד קליני לאנדומטריוזיס זקוקות להערכה לשלילת מעורבות של איברים נוספים.
בנשים עם אנדומטריוזיס בדרגת חומרה קלה אשר אינן מצליחות להרות באופן טבעי, מומלץ על מתן טיפולי פריון על ידי תרופות להשריית ביוץ בשילוב עם הזרעה תוך רחמית. טרם תחילת הטיפול יש לבצע צילום רחם. חשוב להדגיש כי במקרים אלו אין המלצה למתן טיפול לדיכוי הורמונאלי לפני תחילת הטיפול. סיכויי ההצלחה בטיפולים אלו דומים לסיכויי ההצלחה בטיפולי פריון מסיבות אחרות ונעים סביב 20% למחזור טיפול. אם לא מושג הריון תוך מספר חודשים, יש מקום לשקול את הצורך בביצוע לפרוסקופיה אבחנתית ו/או לעבור לטיפול בהפריה חוץ גופית (IVF). יתרונות ההפריה החוץ גופית לטיפול בעקרות בנשים עם אנדומטריוזיס ברור, שכן בשיטה זו אין צורך בחצוצרות פוטנטיות.

בנשים עם אנדומטריוזיס בינוני וקשה מומלץ על מתן טיפול תרופתי למשך 3 - 6 חודשים לפני ביצוע ההפריה החוץ גופית. טיפול זה נמצא כמעלה את שיעור ההריונות באופן משמעותי. לגבי נשים אלה מומלץ גם לשקול גם ביצוע ניתוח לפרוסקופי לכריתת הנגעים ולשחזור המבנה התקין של האגן.
שיעור ההריונות המדווח בנשים המטופלות ב - IVF בשל אנדומטריוזיס נמוך משיעור ההריונות בנשים המטופלות ב - IVF על רקע מכני ללא אנדומטריוזיס. הבדל זה מיוחס לפגיעה של המחלה באיכות הביציות. כאשר לא מושג הריון לאחר מספר מחזורי טיפול בהפריה חוץ גופית ואם ולא בוצעה לפרוסקופיה קודם לכן, מומלץ על ביצוע לפרוסקופיה לצורך אבחנה וטיפול.
כריתת ציסטות שחלתיות (אנדומטריומות) לטיפולי פריון הנו נושא שנוי במחלוקת, בשל החשש לפגיעה בשחלה במהלך הניתוח לעומת הרווח הקיים מהוצאת הציסטה. ולכן, יש לקבל החלטה ביחס לכל אישה בהתאם למכלול גורמים הרלוונטיים לה. כמובן שלניסיון ולידע בסוג ניתוחים זה משמעות רבה ביותר.

בדרך כלל כאשר הציסטה הנה בגודל של מעל 4 - 5 ס"מ מומלץ לכרות אותה. חשוב לזכור כי לעיתים יש לבצע לפרוסקופיה אבחנתית בשלב מוקדם יותר כדי לקבל אבחנה סופית של ציסטה חשודה.
בנשים עם אנדומטריוזיס קיים תמיד החשש מחשיפה לרמות גבוהות של הורמונים (אסטרוגן) במהלך טיפולי הפריון. בהיבט הזה חשוב להדגיש כי גדילה מואצת או חזרה של המחלה בעקבות טיפולי פריון היא נדירה.

כאשר האישה נכנסת להריון בעקבות הטיפול, הדבר מביא בדרך כלל לרגיעה במחלה ולשיפור בתסמינים, אם כי חשוב להדגיש כי אין מדובר בריפוי המחלה, ונשים אלו זקוקות להמשך מעקב וטיפול.

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
אונקולוגיה
אולטרה סאונד נשים
אלרגיה ואימונולוגיה קלינית
אנדוקרינולוגיה
בית מרקחת
בריאות הנפש
גנטיקה
גסטרואנטרולוגיה
דימות רפואי
המטולוגיה
הפרייה חוץ גופית (IVF)
כירורגיה פלסטית
כלי דם
מחלות זיהומיות
מרכז לאבחון וטיפול בפרקינסון
נפרולוגיה ויתר לחץ דם
עבודה סוציאלית
עמוד שדרה
פה ולסת
פיזיותרפיה
פסיכולוגיה רפואית
פתולוגיה
ריאות ותפקוד נשימתי
ריפוי בעיסוק
רפואה גרעינית – איזוטופים
רפואה משלימה
שיקום לב
תזונה ודיאטה
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009