27.02.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

ריפוי בעיסוק

  תיאור כללי    צוות    אבחון קוגניטיבי    טכנולוגיות מתקדמות בשיקום    המכון לאבחון ושיקום כישורי נהיגה    Mirror Therapy    שיקום MS    מציאות מדומה    אילוץ היד    MindFit (חדר כושר למוח)    ארגונומיה  

אילוץ היד

CIMT- Constrined lnduced Movement Thrapy
 

מתוך נפגעי אירוע מוחי בערך 80% שורדים את השלב האקוטי, ולמרות שהרוב חוזרים ללכת, הרי
ש-30%-60% לא חוזרים להשתמש ביד הפגועה. תהליך ההחלמה של הגפה העליונה בדרך כלל יותר איטי מהגפה התחתונה. עובדה זו, בשילוב עם תחושות התסכול, גורמים לכך שהנפגעים נוטים לא להשתמש ביד הפגועה, דבר שגורם לתופעת ה-NON USE.
עיקרי גישת הטיפול המוצעת היא אימוביליזציה של היד הבריאה (נטרול), על מנת לאלץ שימוש ביד הפגועה. מחקרים הוכיחו שהשיטה יעילה (Taub, 1993; Wolf, 1989) , עקב התארגנות מחדש של אזורים מוטוריים ותחושתיים של המח, ומשפרת את התפקוד המוטורי של הצד הפגוע.
תוצאות מחקרים שנערכו בגישה זו, מוכיחים מעל לכל ספק, שלמח יש תכונה של פלסטיות, זאת בניגוד לחשיבה הקודמת. בהדמיה תפקודית של המח לפני הטיפול, ייצוג היד הפגועה במח היה קטן בצורה משמעותית מהצד הקונטרה-לטרלי. הייצוג המוחי לא היה עקבי גם אחרי השבוע הראשון (של הטיפול), אולם לאחר שבועיים של טיפול, הייצוג המוחי היה מוגדל בצורה משמעותית. כמובן שתוצאה זו לוותה בשיפור משמעותי במיומנות המוטורית.
החוקרים מניחים שהשינויים שחלים בקורטקס וכן בתפקוד המוטורי, הם בעיקר תוצאה של השימוש האינטנסיבי והתדיר של היד הפגועה. מחקרים שחקרו את הגישה הטיפולית הנ"ל, גילו שהשיטה אפקטיבית ביותר בחולים כרוניים. מחקרים חדשים הראו גם שינוי גם בקרב חולים שהיו בשלב החריף של האירוע.

השיטה הטיפולית:

 

בנוסף לאימוביליזציה של היד הבריאה על ידי סד וכפפה לפחות במשך 6 שעות ביום (בהדרגה ולהגיע ל-90% מזמן העירנות), יש צורך בתרגול אינטנסיבי בזמן זה של היד הפגועה ב- B.a.d.l (בסיסי) ו-I.a.d.l (תפקוד אינסטרומנטאלי), ובתרגילים לשיפור התפקוד המוטורי והתחושתי של היד הפגועה. הטיפול נעשה במסגרת אשפוז רגיל או אשפוז יום.

    
  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
אונקולוגיה
אולטרה סאונד נשים
אלרגיה ואימונולוגיה קלינית
אנדוקרינולוגיה
בית מרקחת
בריאות הנפש
גנטיקה
גסטרואנטרולוגיה
דימות רפואי
המטולוגיה
הפרייה חוץ גופית (IVF)
כירורגיה פלסטית
כלי דם
מחלות זיהומיות
מרכז לאבחון וטיפול בפרקינסון
נפרולוגיה ויתר לחץ דם
עבודה סוציאלית
עמוד שדרה
פה ולסת
פיזיותרפיה
פסיכולוגיה רפואית
פתולוגיה
ריאות ותפקוד נשימתי
ריפוי בעיסוק
רפואה גרעינית – איזוטופים
רפואה משלימה
שיקום לב
תזונה ודיאטה
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009