23.11.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

בריאות הנפש

  תיאור כללי    צוות    טיפול אינטגרטיבי בהפרעות נפשיות לפני ואחרי לידה    דיכאון בגיל המבוגר    מרפאת קשב וריכוז למבוגרים    מרפאת טרנסג'נדרים    מרפאת בוגרים על הרצף האוטיסטי (ASD)  

דיכאון בגיל המבוגר

דיכאון בגיל המבוגר

דיכאון בגיל המבוגר הוא תופעה שכיחה שמופיעה בכ-20% מאנשים לאחר גיל 65, אך לרוב לא מאובחנת ולא מטופלת. מחקרים מראים שרק כ - 10% מהמבוגרים שסובלים מדיכאון מגיעים לטיפול בשל הסטיגמה והאתגרים הרבים בזיהוי סימני הדיכאון. הסטיגמה החברתית מורגשת אף יותר בקרב המבוגרים מאשר הצעירים ומונעת מהם להכיר במחלה ולטפל בה בשל תחושת בושה. לעיתים קרובות סימני הדיכאון משויכים למחלות השונות מהם סובלים המבוגרים או לתופעות לוואי של הטיפול התרופתי שמקבלים. כמו כן, הדיכאון עלול לבוא לידי ביטוי באמצעות תלונות גופניות ולא לפי הסימפטומים המוכרים של דיכאון. קיימים מצבים בהם המשפחה והמטפלים מתייחסים בטעות לדיכאון כתופעה "נורמלית" ו"מצופה" של תהליך הזדקנות, לכן חשוב להדגיש שדיכאון בכל גיל הינו מחלה שזקוקה לאבחון נכון ולטיפול תואם. 

קיימים גורמי סיכון רבים בקרב המבוגרים בעיקר קשיים פסיכוסוציאליים, אך גם ריבוי מחלות גופניות מלוות בכאב וטיפולים תרופתיים מורכבים ומוגבלות ביכולת התפקודית. עלייה בגיל מלווה לעתים קרובות באובדן של מערכות תמיכה חברתיות בעקבות מות בני משפחה, יציאה לגמלאות עם שינויים בשגרת החיים ובדידות, מצבים בהם גם המוטיבציה לטיפול יורדת. מנגד סימני הדיכאון עלולים אף להחמיר את מצבם הגופני ובעיקר ההפרעות הלבביות ולגרום לחסכים תזונתיים וסיכון מוגבר לתמותה בהתאבדות.

איך מאבחנים?
באופן טיפוסי האבחנה של דיכאון נעשית על פי הקריטריונים המקובלים בספרות המקצועית הכוללים תקופה של לפחות שבועיים בה יש ירידה במצב הרוח, עצבות יום-יומית, ירידה ביכולת ליהנות מהחיים, בתאבון ובמשקל וקשיי שינה, מלווים בהפרעה בזיכרון ובריכוז, ערך עצמי ירוד, תחושת אשמה וחוסר תקווה ואף מחשבות על מוות ואובדנות. לעתים המבוגרים נמנעים מלדווח על סבלם מכיוון שהם מאמינים שאין תקווה לשיפור במצבם. הופעת ירידה בזיכרון ובריכוז לעתים מעלה חשד שמדובר בקיהיון (דמנציה) ויש צורך בהערכה ואבחנה מבדלת עם מצב של קיהיון מדומה (פסאודודמנציה) שמלווה לעתים את מצבי הדיכאון. סימני הדיכאון לרוב מופיעים על רקע מחלות גופניות/נוירולוגיות שונות, ירידה קוגניטיבית וקשיים פסיכוסוציאליים לכן, יש צורך בביצוע אבחנה מבדלת רחבה ובאבחון מדויק לצורך קביעת תכנית טיפולית מותאמת אישית. 

איך מטפלים?
הטיפול בדיכאון בגיל המבוגר הוא רב תחומי במבט ביו-פסיכו-סוציאלי במטרה להשיג רמיסיה מלאה של הסימפטומים הדיכאוניים, שיפור בתפקוד והתמודדות עם הלחצים הפסיכוסוציאליים, עם בדידות ועם מוגבלות. בשלב הראשון נעשית הערכה של מחלות גופניות שעלולות לגרום לדיכאון או להחמיר אותו אם קיים. בספרות ידוע שמחלות אנדוקרינולוגיות (כגון תת פעילות בלוטת התירס), מחלות וירליות ומחלות ממאירות עלולות לגרום לתמונה קלינית דומה לדיכאון לכן, יש צורך בביצוע בירור אבחנתי מלא וטיפול במחלות רקע. גם תרופות כגון טיפול ביתר לחץ דם, במחלות נוירולוגיות וסטרואידים וכן, חסכים בוויטמינים עלולים לגרום או להחמיר סימני דיכאון עם צורך בהורדת המינון או שינוי בהרכב התרופתי. 

הטיפולים הפסיכולוגים המומלצים הם בשיטת CBT ( קוגניטיבי - התנהגותי) עם זיהוי מחשבות שליליות ובניית מחשבות אלטרנטיביות תוך כדי תרגילים התנהגותיים להשגת ירידה במתח ושליטה על תחושת החרדה. טיפול ב- CBT נמצא יעיל במצבים של דיכאון קל עד בינוני במבוגרים, כאשר שילובו עם טיפול תרופתי מביא לשיפור נוסף בסימני הדיכאון. שיטה נוספת מומלצת היא טיפול בין אישי (Interpersonal Psychotherapy IPT ) עם טיפול ממוקד בקשיים הבין אישים שמופיעים במבוגרים בעקבות החסרים המשפחתיים ושינוי התפקוד והמיקום במשפחה. בנוסף, התערבות סוציאלית ומשפחתית עשויה לשפר את מצבו הנפשי של המבוגר.
במצבים של דיכאון בינוני או קשה מומלץ להתחיל טיפול תרופתי נוגד דיכאון, כאשר הקבוצה המומלצת בתחילת הטיפול היא SSRI עם פרופיל תופעות לוואי קל יותר ביחס לדור הישן של תרופות נוגדות דיכאון. למרות שהן בטוחות יותר, גם ל-SSRI יש תופעות לוואי שעלולות לגרום להיענות נמוכה לטיפול התרופתי, ביניהם בחילות, שלשולים או עצירות, קשיי שינה ואף עליה בחרדה בתחילת הטיפול עד להחמרה במחשבות אובדן, פגיעה בתפקוד המיני וירידה ברמת הנתרן בדם. לכן, מומלץ לשמור על מעקב פסיכיאטרי מסודר. בנוסף לכך הטיפול התרופתי נוגד דיכאון אינו משפר מיד את המצב הנפשי. למבוגרים אף נדרש זמן ממושך יותר לעומת צעירים כדי להגיע לרמיסיה של הסימפטומים. קיימים אלגוריתמים טיפוליים רבים לטיפולים תרופתיים נוגדי דיכאון כולל התאמת מינונים, שילוב והחלפת טיפול תרופתי לצורך השגת שיפור נפשי. במקרים של דיכאון קשה מאוד, המלווה בסימני פסיכוזה או מסוכנות מומלץ מתן סידרת טיפולי חשמל אשר ניתן לתת בצורה בטוחה למבוגרים. לטיפולי חשמל קיים יש "יחסי ציבור" רעים בקרב האוכלוסייה בשל סיבוכים שהיו ידועים בעבר אשר גרמו לסטיגמה ולחשש. כיום, טיפולי החשמל ניתנים בשיטה חדשה, הומנית ובטוחה בנוכחות רופא מרדים, כאשר המטופל נמצא תחת הרדמה קצרה מאוד עם ניטור של הסימנים החיוניים. טיפול בחשמל נמצא בטוח, מציל חיים, בעל השפעה מהירה ויעיל מאוד בטיפול בדיכאון קשה אצל מבוגרים.
לדיכאון בקרב המבוגרים יש פרוגנוזה לא טובה בעקבות ריבוי המחלות הגופניות והקשיים הפסיכוסוציאליים הנלווים, אך הגורם העיקרי לחוסר השיפור הינו עיכוב באבחנה ובטיפול. מחקרים מראים שכ-1 מתוך 3 מבוגרים מפחתים דיכאון כרוני ממושך, כאשר כ- 1 מתוך 3 מצליח להשיג רמיסיה לזמן קצר בלבד, עם התפתחות של גלים דיכאוניים חוזרים תוך כדי התקדמות בגיל. לכן, יש צורך בזיהוי אקטיבי יותר של סימני הדיכאון בקהילה והפנייה לטיפול.

הטיפול במרפאתנו במרכז הרפואי בני ציון ניתן ע"י צוות רב מקצועי עם גישה כוללנית וכולל קשר עם הקהילה להשגת רמיסיה מלאה של הסימפטומים הדיכאוניים, שיפור במצב הגופני ותפקודי, התמודדות עם הקשיים הפסיכוסוציאליים ומניעת הגלים הדיכאוניים החוזרים בעתיד.

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
אונקולוגיה
אולטרה סאונד נשים
אלרגיה ואימונולוגיה קלינית
אנדוקרינולוגיה
בית מרקחת
בריאות הנפש
גנטיקה
גסטרואנטרולוגיה
דימות רפואי
המטולוגיה
הפרייה חוץ גופית (IVF)
כירורגיה פלסטית
כלי דם
מחלות זיהומיות
מרכז לאבחון וטיפול בפרקינסון
נפרולוגיה ויתר לחץ דם
עבודה סוציאלית
עמוד שדרה
פה ולסת
פיזיותרפיה
פסיכולוגיה רפואית
פתולוגיה
ריאות ותפקוד נשימתי
ריפוי בעיסוק
רפואה גרעינית – איזוטופים
רפואה משלימה
שיקום לב
תזונה ודיאטה
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009