23.11.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

בריאות הנפש

  תיאור כללי    צוות    טיפול אינטגרטיבי בהפרעות נפשיות לפני ואחרי לידה    דיכאון בגיל המבוגר    מרפאת קשב וריכוז למבוגרים    מרפאת טרנסג'נדרים    מרפאת בוגרים על הרצף האוטיסטי (ASD)  

מרפאת קשב וריכוז למבוגרים

מרפאת קשב וריכוז למבוגרים
במרפאת קשב וריכוז למבוגרים מתבצע אבחון יסודי וכוללני, כאשר אחד האתגרים החשובים הוא לבצע אבחנה מבדלת של הפרעות קשב וריכוז שבמסגרתה יישללו מצבים המדמים הפרעות קשב וריכוז. האבחון מיועד לבדוק את מקור בעיית הקשב והריכוז כדי לגבש מערך התערבות מותאם עבור כל מטופל.

נהוג לדבר על הפרעות קשב וריכוז בהקשר של ילדים, אבל גם מבוגרים סובלים מכך. אולם, הפרעת קשב וריכוז אצל מבוגרים אינה מתאפיינת בתסמינים ברורים כפי שנצפים אצל ילדים, האבחון מורכב יותר וקיימים גם גורמים רגשיים שחשוב להתייחס אליהם באבחון ובטיפול.

לא מעט ילדים עם ליקוי שקשור לקשב וריכוז, גדלו והפכו למבוגרים שחיים עם הליקוי ואינם מודעים לקיומו. כצפוי, גם מבוגרים סובלים מהפרעות קשב אך משום שהן באות לידי ביטוי באופן שונה מאשר בקרב ילדים, הם לא מאותרים ולא מטופלים. עובדה זו גורמת להם ולבני משפחותיהם פגיעה חמורה. אנשים רבים לא אובחנו ולא טופלו בזמן, בשל חוסר מודעות ששררה עד לפני כ-20 שנה סביב הנושא. כיום, עם העלייה במודעות, המבוגרים הפונים לטיפול מאובחנים, מקבלים סיוע וחייהם משתנים מן הקצה אל הקצה.

במקרים רבים, ישנם כאלה שחיים את כל חייהם עם תחושה שמשהו לא בסדר, משהו מציק להם אך הם לא תמיד יודעים להצביע על משהו מסוים, יש לא מעט מבוגרים הפונים לבקשת עזרה על רקע תסמינים מסוימים ורק אז מאובחנים כסובלים מקשיי קשב וריכוז, מצב שכיח מאוד. התסמינים המביאים מבוגרים אלה לקבלת עזרה אינם שייכים בהכרח להפרעת הקשב עצמה, אלא לתופעות רגשיות, התנהגותיות ומחשבתיות נלוות.
אין המדובר בהכרח בהפרעה הנראית כ"הפרעה", לפעמים זה נראה כ"תכונת אופי" אך, במצבים מסוימים ובשלבים מסוימים בחיי אדם זה עלול להתבטא כהפרעה. הליקוי נחשב להפרעה, כאשר נגרמים בעקבותיו מצוקה אישית ופגיעה בתפקוד. אלה תלויים ברמת הליקוי ובחומרתו, במנגנוני הפיצוי שפיתח האדם ובמשאבים שלו.

בנוסף, כאשר בן משפחה קרוב מאובחן כלוקה בהפרעה - הפרעת קשב וריכוז תתפרש כהפרעה גנטית. אם, לדוגמא, אחד מהילדים אובחן כלוקה בהפרעת קשב וריכוז, סביר להניח שגם אחד ההורים לוקה בהפרעה דומה, אם כי לא בהכרח באותו סוג ובאותה רמה. כאשר אדם מזדהה עם התחושות הבאות - ממצה מהר דברים, מאבד עניין במהירות, צריך אתגרים, גירויים וריגושים כל הזמן, או לחילופין, כאשר הוא שקט, "חולמני, "מנותק" ואיטי, נוטה פעמים רבות להיות דרוך, לא רגוע, חושב ומתכנן רוב הזמן - רצוי שייבדק לזיהוי הפרעת קשב וריכוז בלתי מאובחנת. כאמור, מאחר ולהפרעת קשב וריכוז בגיל מבוגר אין תסמינים ברורים ומובהקים, האבחון שלה מורכב וקיימים מרכיבים רגשיים משמעותיים נלווים שחשוב להתייחס אליהם באבחון ובטיפול.

לעתים יש תחושות, מצבים רגשיים או התנהגויות מסוימות אשר בבדיקה יכולים להתברר שהן כתוצאה מהפרעת קשב וריכוז וחשוב להדגיש כי מי שחושד שהוא סובל מהפרעת קשב וריכוז, מזהה קשיים בהתנהלות ובתפקוד או שבן משפחה קרוב שלו אובחן כסובל מהפרעות קשב וריכוז, ינהג בחכמה אם יפנה לפסיכיאטר המתמחה באבחון ובטיפול בהפרעות קשב וריכוז שעשוי לסייע לו ולהוביל אותו לדרך חדשה.

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
אונקולוגיה
אולטרה סאונד נשים
אלרגיה ואימונולוגיה קלינית
אנדוקרינולוגיה
בית מרקחת
בריאות הנפש
גנטיקה
גסטרואנטרולוגיה
דימות רפואי
המטולוגיה
הפרייה חוץ גופית (IVF)
כירורגיה פלסטית
כלי דם
מחלות זיהומיות
מרכז לאבחון וטיפול בפרקינסון
נפרולוגיה ויתר לחץ דם
עבודה סוציאלית
עמוד שדרה
פה ולסת
פיזיותרפיה
פסיכולוגיה רפואית
פתולוגיה
ריאות ותפקוד נשימתי
ריפוי בעיסוק
רפואה גרעינית – איזוטופים
רפואה משלימה
שיקום לב
תזונה ודיאטה
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009