27.02.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

גנטיקה

  תיאור כללי    צוות    מעבדה מולקולרית    בדיקות מולקולריות ייחודיות    בדיקות סקר גנטיות    MyScreen - בדיקת סקר גנטי מורחב    NGS    מעבדה ציטוגנומית    אבחון טרום לידתי    היחידה להמטואונקולוגיה    צ'יפ גנטי CMA    מרפאה גנטית    סמנים רכים    מרפאה אונקוגנטית    מחקרים ופרסומים    כתבות  

מעבדה ציטוגנומית

מעבדה ציטוגנומית

המעבדה הציטוגנומית בבני ציון הינה אחת מהמעבדות הוותיקות בארץ המשמשת כמעבדה אזורית המספקת שרות לבתי החולים וקופות החולים בצפון.

ניתן לחלק את המעבדה למספר יחידות:
1. היחידה לציטוגנטיקה: ביחידה זו מתבצעות בדיקות בשיטה הקלאסית (בדיקות קריוטיפ של כרומוזומים) שבה מאתרים הפרעות כרומוזומליות משני סוגים: אנאפלואידיה (שינויים במספר הכרומוזומים) ושינויים מבניים (אינברסיה, טרנסלוקציה, חסרים ותוספות כרומוזומיות).
כמו כן מתבצעות בדיקות FISH (לאיתור ליקויים מזעריים בכרומוזומים ואנאופלואדיות) ובדיקות לשבירות כרומוזומים (פנקוני אנמיה).

בדיקת כרומוזומים מתבצעת במקרים של:
bul1_1 ליקוי פריון, הפלות חוזרות, כישלונות IVF.
bul1_1 אבחון פוסט נטאלי אצל ילדים ומבוגרים.
bul1_1 אבחון טרום לידתי בשל סיכון לשינויים כרומוזומליים בעובר
bul1_1 שינויים כרומוזומליים משפחתיים
bul1_1 אבחון בדגימות מהפסקת הריון

2. היחידה ההמטואונקולוגית: ביחידה זו מתבצעת אנליזה ציטוגנטית ו- FISH של דגימות לשד, בלוטות לימפה ודם פריפרי אצל חולים עם מחלות המטואונקולוגיות לצורך איתור אברציות כרומוזומליות אופייניות לסוגי המחלה השונים. בדיקות אלו מהוות חלק בלתי נפרד מהמערך האבחוני, הפרוגנוסטי והטיפולי של מחלות אלו.
בנוסף, מתבצעת ביחידה זו בדיקה יחודית לאבחון אברציות כרומוזמליות במיאלומות. בדיקה יחודית זו מתבססת על בדיקות FISH המבוצעות בצורה ספציפית בתאי פלאזמה שעברו הפרדה.

3. היחידה לגנומיקה (בדיקות CMA או צי'פ גנטי): בשנים האחרונות, קיים שימוש נרחב בשיטת ה- Chromosomal Micro Array (CMA) , שנועדה לגלות חסרים או עודפים מספריים (Copy number gains or losses) לא מאוזנים לאורך כל הגנום. בשיטה זו גם ניתן, בחלק מהמקרים (כתלות בשיטות ומכשירים הנמצאים בשימוש), לגלות גם אזורים של איבוד הטרוזיגוטיות
(Loss of heterozygosity) בהם יש הורשה חד הורית או הורשה של אזורים זהים משני ההורים  (UPD). שיטה זו מסייעת לאתר שינויים מזעריים בגנום שאותם לא ניתן לאבחן בבדיקת הכרומוזומים הקלאסית. לא ניתן בשיטה זו לאתר שינויים כרומוזומליים מאוזניים (טרנסלוקציות ואינברסיות). הטכנולוגיה בה מתבצעות בדיקות הצי'פ הגנטי במעבדתנו הינה בטכנולוגית Affymetrix בצ'יפים של 750k ו- HD. בדיקת CMA הינה הקו הראשון כיום בבירור אצל פרטים עם ליקוי שכלי/איחור התפתחותי/הפרעות בקו האוטיסטי ומומים מולדים. במקרים אלה, השימוש בשיטה זו מוכר על ידי משרד הבריאות כחלק מסל הבריאות.
קיים שימוש נרחב ב- CMA גם במקרים של אבחונים טרום לידתיים והבדיקה ממומנת על ידי משרד הבריאות במקרים שקיימת הצדקה רפואית לבדיקה לאחר ייעוץ גנטי.

 

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
אונקולוגיה
אולטרה סאונד נשים
אלרגיה ואימונולוגיה קלינית
אנדוקרינולוגיה
בית מרקחת
בריאות הנפש
גנטיקה
גסטרואנטרולוגיה
דימות רפואי
המטולוגיה
הפרייה חוץ גופית (IVF)
כירורגיה פלסטית
כלי דם
מחלות זיהומיות
מרכז לאבחון וטיפול בפרקינסון
נפרולוגיה ויתר לחץ דם
עבודה סוציאלית
עמוד שדרה
פה ולסת
פיזיותרפיה
פסיכולוגיה רפואית
פתולוגיה
ריאות ותפקוד נשימתי
ריפוי בעיסוק
רפואה גרעינית – איזוטופים
רפואה משלימה
שיקום לב
תזונה ודיאטה
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009