16.05.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

המטולוגיה

  תיאור כללי    צוות    אני מאמין    מרפאה המטולוגית והמטו - אונקולוגית    מידע והדרכה למטופל המקבל טיפול כימוטרפי    מחקרים קליניים    לאוקמיה לימפטית כרונית    שירותי רפואה משלימה    סרטונים    פרסומים בתקשורת    טפסים ודפי הסבר    קישורים    מכתבי תודה    תרומות    שירות פסיכולוגי במכון    אירועים  

שירות פסיכולוגי במכון

‏כיצד פסיכולוג רפואי יכול לסייע?

למרות שרובינו נוטים לחשוב על המחלה ההמטולוגית כעל תופעה גופנית בלבד, מחקרים רבים מצביעים על כך שההתמודדות יעילה עם המחלה מושפעת (כמובן) מהמאפיינים הביולוגים, אך גם מהמאפיינים החברתיים ואף מגורמים פסיכולוגיים ורגשיים, יתרה מזאת, מחלות כרוניות ומצבים המטולוגיים בפרט, עשויים בהחלט לגרום להופעת תחושות קשות כמו כעס, חוסר תקווה, עצבות, ואף חרדה.

כדי להעניק את הטיפול המיטבי , אנו חייבים להתייחס גם להיבט הפיזי וגם להיבטים הרגשיים והפסיכולוגיים. טיפולים רפואיים, כולל כמובן הטיפול התרופתי, ניתוחים ,הליכי שיקום וכו', בהחלט הכרחיים ומועילים.מחקרים הראו שגם טיפולים פסיכולוגיים חשובים ביותר לניהול מצבי מחלה.
הבנה וניהול של רגשות, מחשבות והתנהגויות שמלוות את אי הנוחות המשמעותית, יכולה לעזור להתמודד בצורה יעילה הרבה יותר.

טיפולים פסיכולוגיים לליווי מתמודדים עם מחלה

פסיכולוגים רפואיים, מומחים בסיוע להתמודדות עם מחשבות, רגשות והתנהגויות המלוות מחלות כרוניות.הם משתפים פעולה עם אנשי מקצוע שונים בתחום הרפואה כדי לטפל בהיבטים הפיזיים והרגשיים של הכאב ושגרת הטיפול. במפגש עם הפסיכולוג הרפואי, תשוחחו גם על הבריאות הגופנית וגם על מאפיינים של חשיבה ורגש הנלווים לשגרת היום ולהתמודדות. לאחר הבנה מקיפה והיכרות עימך ועם מצבך, יעזור לך הפסיכולוג לתכנן תכנית טיפול עבור התמודדות יעילה.
תוכניות הטיפול נתפרות במדויק לכל חולה. התכנית כרוכה לעתים קרובות בלימוד טכניקות הרפיה, שיטות של שינוי אמונות ישנות בנוגע למחלה והשלכותיה, רכישת כישורי התמודדות חדשים והתייחסות רבה למצבי חרדה ו\או דיכאון שעלולים להתלוות לחוויה היומיומית.

הפסיכולוג הרפואי יכול לעזור לך לפתח דרכים חדשות לחשוב על בעיות ולמצוא פתרונות.
מחקרים מצאו שטיפול פסיכולוגי רפואי יכול להיות יעיל ממש כמו ניתוח להקלה על מצוקה גופנית , וזאת בשל העובדה שטיפולים פסיכולוגיים עבור עשויים לשנות את הפעילות שבה המוח ומערכת העצבים מעבדים את שגרת ההתמודדות.

הפסיכולוג הרפואי יכול גם לעזור לך לבצע שינויים באורח החיים שיאפשרו לך להמשיך ולהשתתף בעבודה ו\או בפעילויות פנאי. בנוסף, כאב, עייפות, חששות ושינויי מצב רוח, לעתים קרובות פוגעים גם באיכות השינה, הפסיכולוג יכול גם לעזור לך ללמוד דרכים חדשות לישון טוב יותר.


מתח והשפעתו
ההתמודדות עם המחלה והטיפולים הנדרשים היא מצב מלחיץ ומתוח ביותר.
היכולת להפחית מתחים ולנהל את הרגשות הקשים הנלווים עשויים להשפיע ישירות על ההתמודדות והשגרה.
פסיכולוגים רפואיים הם מומחים בניהול מתחים, במיוחד כאלו הקשורים למצבים רפואיים, וזאת באמצעות מגוון טכניקות כגון: שיטות הרפיה, מדיטציה רפואית, תרגילי נשימה מתקדמים ועוד טכניקות שונות לשמירה על רמות לחץ תחת שליטה.

אחת השיטות הייחודיות היא שימוש במשוב ביולוגי (ביופידבק) בתהליך המשוב הביולוגי נמדדים במדויק מגוון מדדים גופניים כגון פעילות חשמלית או תנועתית של השרירים, טמפרטורה של העור ואיברי גוף אחרים, פעילות חשמלית של העור, דפוסי נשימה, פעילות חשמלית של הלב, דפוסי השתנות של קצב הלב, נתוני לחץ דם, פעילות חשמלית של המוח, זרימת דם מוחית, ועוד. תוצאות המדידות מוצגות באמצעים קוליים, ויזואליים או תחושתיים, ובאמצעות הליך למידה מודע ולא-מודע הן מאפשרות שינוי התנהגותי על פי צורכי המטופל. השינויים המושגים יכולים להתבצע בהמשך גם ללא התמיכה של המכשור ואיש המקצוע, וזאת מתוך מודעות חדשה ומוגברת ומתוך הפנמה והפעלה של מיומנויות הוויסות והיכולות החדשות שנלמדו בתהליך.
מתח הוא חלק בלתי נמנע של החיים, אך ניהול ורכישת מיומנויות לשליטה עליו, עשויים לעזור לגוף ולנפש ולשפר את ההתמודדות.

ניתן לפנות לרופא המטפל או לכל איש צוות אחר במכון ההמטולוגי ולבקש מפגש עם אסף גיטלר, פסיכולוג המכון ההמטולוגי.

 


   

 

 

 

 

 

 

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
אונקולוגיה
אולטרה סאונד נשים
אלרגיה ואימונולוגיה קלינית
אנדוקרינולוגיה
בית מרקחת
בריאות הנפש
גנטיקה
גסטרואנטרולוגיה
דימות רפואי
המטולוגיה
הפרייה חוץ גופית (IVF)
כירורגיה פלסטית
כלי דם
מחלות זיהומיות
מרכז לאבחון וטיפול בפרקינסון
נפרולוגיה ויתר לחץ דם
עבודה סוציאלית
עמוד שדרה
פה ולסת
פיזיותרפיה
פסיכולוגיה רפואית
פתולוגיה
ריאות ותפקוד נשימתי
ריפוי בעיסוק
רפואה גרעינית – איזוטופים
רפואה משלימה
שיקום לב
תזונה ודיאטה
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009