26.02.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

אלרגיה ומזון

  תיאור כללי    תוכנית דהסנסטיזציה למזון    טופס רישום לתוכנית הטיפול באלרגיה למזון  

תוכנית דהסנסטיזציה למזון

זימון תורים

תוכנית דהסנסטיזציה למזון - שאלות שכיחות

מה זה הטיפול בדהסנסטיזציה למזון (הידוע כי oral immunotherapy )?
זוהי שיטה טיפולית שמטרתה להפחית את הרגישות למזון האלרגני ולגרום למערכת החיסון לא להגיב למזון שאליו המטופל אלרגי .הטיפול כרוך במתן המזון האלרגי דרך הפה בכמויות הולכות ועולות בפרקי זמן ארוכים כאשר העלאת המינונים נעשית בבית החולים תחת השגחה רפואית ומתן המנה המומלצת בבית תחת השגחת ההורים. תהליך זה גורם למערכת החיסון ליצור נוגדנים מגינים ( מסוג IgG4 ) והורדת כמות הנוגדנים מסוג IgE כנגד המזון האלרגי. באופן זה חשיפה למזון אינה גורמת לתגובה אלרגית.

מהי מטרת הטיפול ?
מטרת הטיפול היא לגרום לכך שבמקרה של חשיפה למזון האלרגי לא תתרחש תגובה אלרגית מסכנת חיים . כלומר העלאת רמת הסף לתגובה . בחלק מהמקרים הטיפול יאפשר למטופל לצרוך מדי יום את המזון האלרגי בכמויות רגילות (כוס חלב ביום, ביצה וכדומה.). באופן זה שיפור איכות החיים והקטנת החרדה של המטופל ומשפחתו.

איך ניתן לדעת שהטיפול מתאים לילדי ?
ההחלטה להתחלת טיפול תלויה במספר גורמים : הסיכון בעת חשיפה שגויה למזון, יכולת ההימנעות מהמזון האלרגי, איכות החיים של הילד האלרגי ומשפחתו (חרדה, תפקוד בבית ספר , השתתפות באירועים חברתיים יציאה לטיולים וכדומה) והסיכוי להבראה מהאלרגיה למזון (במרבית המזונות מקובל שמרבית המקרים של הבראה ספונטנית מופיעים עד גיל 4-5 שנים). הטיפול לא מומלץ בילדים עם מחלות מעי דלקתיות , אסטמה קשה לא יציבה או אטופיק דרמטיטיס מפושטת קשה.

מה הגיל המומלץ להתחלת טיפול ?
ניתן להתחיל את הטיפול מגיל 4 וחצי -5 שנים אך זה תלוי במספר גורמים : היכולת להיענות להנחיות טיפוליות , להימנע מפעילות גופנית כשעתיים לאחר הטיפול, יכולת הבעה של סימפטומים בפני ההורה האחראי לטיפול בבית. קיים רושם קליני שהטיפול יעיל יותר בגיל הצעיר יותר.

מהו משך הטיפול ?
הטיפול נמשך מספר חודשים ולעיתים כשנה וכרוך במספר רב של מפגשים בבית החולים. יש לזכור שיש לעיתים להתאים את הטיפול לכל ילד על פי מצבו .

לילדי טסט עורי או בדיקת דם חיובית למזון אך מעולם לא חווה תגובה אלרגית למזון, האם עליו לעבור מבחן תגר לפני התחלת הטיפול ?
במרבית המקרים יש לבצע מבחן תגר כחלק מהטיפול על מנת להוכיח כי אכן קיימת אלרגיה למזון הנבדק בעיקר במקרים בהם אין סיפור של חשיפה קלינית או עברו שנים רבות מהתגובה האחרונה . במקרים מסוימים בהם הייתה חשיפה שגויה עם תגובה לפני התחלת הטיפול לא יבוצע תגר מלא כחלק מהטיפול.

האם קיימים סיכונים בעת ביצוע הטיפול ?
תגובות קלות שכיחות בעת ביצוע הטיפול כגון גרד בלוע ורובן חולפות ללא צורך בטיפול תרופתי. תגובות קשות יותר של כאבי בטן , בחילות , הקאות יכולות להופיע ומצריכות מתן טיפול תרופתי והתאמה של כמות המזון הניתן. במקרים מסוימים יכולות להופיע תגובות קשות אנפילקטיות המצריכות הזרקת אדרנלין ושימוש במזרק אפיפן ובתרופות נוספות. תגובות קשות אינן מחייבות בהכרח הפסקת הטיפול.

מה זה איזנופיליק איזופגיטיס ומה הקשר לטיפול באלרגיה למזון ?
איזנופליק איזופגיטיס היא דלקת איזנופילית של הושט (צינור המעביר מזון מהלוע לקיבה) דלקת זו יכולה להיווצר לעיתים כתוצאה מחשיפה למזונות מסוימים .הביטוי של המחלה זה כאבים ברום הבטן, קושי בבליעת מוצקים ולעיתים רפלוקס . האבחנה נעשית ע"י גסטרוסקופיה וביופסיה מהושט. מחקרים מראים שיש נטייה גנטית למחלה . קיימים חוקרים שסבורים שחשיפה בעת הטיפול חושפת את המחלה באנשים עם רקע גנטי מתאים שהיו אסימפטומטיים עקב הימנעות מהמזון האלרגי. . התופעה דווחה ב5-10% מהמטופלים בדהסנסטיזציה בעולם. במרבית המקרים הפסקת הטיפול גורמת להעלמות הדלקת הושט תוך מספר חודשים.

מה סיכויי ההצלחה בתוכנית ?
על פי הפרסומים ברחבי העולם כ-80% מהילדים יכולים להגיע לצריכה חלקית או חופשית של המזון האלרגני.

איך ניתן להצטרף לתוכנית ?
יש למלא את הטופס "בקשה להצטרפות לתוכנית" הנמצא באתר המכון המופיע באתר בית החולים ויצרו קשר עמכם לקביעת תור. לחליפין ניתן ליצור קשר טלפוני עם מזכירת המכון לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית בטלפון : 04-8359039 או בכתובת המייל allergy-bz@b-zion.org.il.

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
אורוגיניקולוגיה
אורולוגיה
אורט אופטיקה
אורתופדיה
אלרגיה ומזון
אנדוקרינולוגיה
אנדוקרינולוגיה ילדים
אף אוזן גרון
אנדומטריוזיס
ביקורת ילדים
בריאות העובד
גינקולוגיה של ילדות ונערות
גסטרואנטרולוגיה ילדים
גסטרואנטרולוגיה בריאטרית
המטולוגיה ילדים
הריון בסיכון גבוה
השמנה
טרום ניתוח
יעוץ למחלות זיהומיות
כאב
כבד
כירורגיה
כירורגית ילדים
כירורגיה פלסטית
כלי דם
ליפידים
ליפידים ילדים
מחלות מעי דלקתיות
מחלימי קורונה
מטיילים
מתבגרים
נוירולוגיה
נוירולוגיה ילדים
נפרולוגיה
נשים כללית
סוכרת
עור
עיניים
פנימית כללית
פרוקטולוגיה
פוליפים
קטועים
קרדיולוגיה ילדים
קשב וריכוז למבוגרים
ראומטולוגיה
בריאות השד
שומות
שיקום אורטופדי פיזיקאלי
שיקום נוירולוגי גריאטרי
שיקום רצפת האגן
שרירנים/מיומות
STD - אבחון וטיפול במחלות מין
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009