27.02.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

כתבות בנושא הריון ולידה

  את והעובר שלך - מסע בזמן    כיצד נולדים תינוקות?    אלחוש אפידורלי בלידה    עיסוי רפואי בהיריון ובלידה    פעילות גופנית בהריון    השראת לידה (זירוז). מתי, למה ואיך?    רפואה משלימה בהריון    טיפת חלב ראשונית - במחלקת יולדות בבי"ח בני ציון  

השראת לידה (זירוז). מתי, למה ואיך?


זירוז לידה, הידוע גם בשם השראת לידה, הינו תהליך רפואי שמטרתו להתחיל באופן יזום תהליך לידה, אצל אישה בהריון אשר אינה נמצאת בתהליך טבעי של לידה. ישנם מצבים רפואיים בהריון שבהם הוצאת העובר לאוויר העולם הינה בטוחה יותר מאשר המשך ההריון, במיוחד כאשר אין צפי מיידי ללידה.

אילו נשים הרות תצטרכנה השראת לידה?
הסיבה הנפוצה ביותר כיום להשראת לידה הינה הריון עודף. מדובר בנשים הרות אשר מגיעות לשבועות מאוחרים של הריון, מבלי שתתחיל אצלן לידה ספונטנית. ברוב ההריונות הלידה מתרחשת בשבועות 37-42, טווח אשר מכונה "מועד", אך חלק מהנשים ההרות מגיעות לסיומו של טווח זה מבלי שתתפתח לידה. במקרים אלה, מחקרים הראו שהמשך ההריון עלול לסכן את העובר, וקיימת שכיחות מוגברת של ניתוחים קיסריים, מצוקה עוברית, מיעוט מי-שפיר, וסימנים אחרים של הזדקנות השליה. היום מקובל ברוב המרכזים הרפואיים להמתין עד סיום 41 שבועות מלאים, ולהתחיל השראת לידה במידה ולא מתפתחת לידה עד אז. סיבות נוספות להשראת לידה הן מצבים רפואיים עובריים ואימהיים אשר מתפתחים בשלבים מוקדמים יותר כגון האטה בגדילת העובר בתוך הרחם, מיעוט מי-שפיר, סימני מצוקה במוניטור, או מחלות אימהיות העלולות לסכן את העובר כגון רעלת הריון. במצבים יותר קיצוניים, המחלה האימהית/עוברית יכולה להתפתח לפני שבוע 37, כאשר היילוד נחשב עדיין כפג, אך הסכנה הצפויה לעובר עולה על היתרון שבהמשך ההיריון, דבר המחייב יילוד אפילו בשבועות מוקדמים אלו.

איך מתבצע תהליך השראת הלידה?
השיטות המשמשות להשראת לידה הן שונות ומגוונות. לכל שיטה ישנן יתרונות וחסרונות, וניתן להתאים את שיטת הזירוז בהתאם לתנאי צוואר הרחם, מצב היולדת ורצונה. השיטות הזמינות הן:

1. הפרדת קרומים ("סטריפינג") - זוהי שיטה "טבעית" לגרימת לידה, בה הבודק מפריד ידנית את קרומי השפיר (הקרומים המהווים את הדופן של שק ההריון שמכיל את העובר) מדופן הרחם הצמודה אליהם. התהליך לוקח שניות בודדות, ומתבצע ע"י האצבע של הבודק אשר נכנסת לצוואר הרחם. הוא יכול להיות מלווה במידה מסויימת של אי-נוחות, אך כאמור, מדובר בתהליך קצר מאוד. פעולה זה יכולה לעורר צירים ספונטניים, ובד"כ ממתינים מספר שעות אחריה על מנת לתת הזדמנות להתפתחות לידה.

2. עיסוי פטמות - שיטה טבעית לא פולשנית שמטרתה לעורר הפרשה עצמונית של הורמון האוקסיטוצין שפועל על שריר הרחם וגורם לצירים, בתגובה לגירוי ועיסוי של הפטמות. זהו רפלקס ידוע של גוף האדם, ומשמש לאחר הלידה להגברת הפרשת החלב מהשד ע"י הורמון האוקסיטוצין בתגובה ליניקה של היילוד. התהליך מתבצע בחדר לידה לאחר הדרכה של אחות/מיילדת לגבי משך ותדירות העיסוי.

3. פקיעת קרומים - מדובר בתהליך שונה מהפרדת הקרומים. כאן הבודק משתמש בפוקען פלסטיק בעל קצה חד המשמש ליצירת קרע קטן בשק מי השפיר וירידת מים. התהליך הינו קצר ומתבצע בזמן בדיקה וגינלית. פקיעת קרומים הינה פעולה שנחשבת יעילה, במיוחד בנשים בלידה חוזרת. לאחר פקיעת הקרומים ניתן להמתין מספר שעות עד להתפתחות צירים טבעיים. פקיעת הקרומים הינה תהליך לא הפיך, וכאשר מבצעים אותו "מתחייבים" להתקדם ללידה.

4. קתטר בלוני - מדובר בצינור גומי גמיש אשר מוחדר דרך הנרתיק לצוואר הרחם, כאשר בקצהו נמצא בלון שמנופח ע"י נוזל. קיימים סוגים שונים של קתטרים, כאשר הכי נפוץ בשוק הוא ה"קתטר הדו-בלוני". הבלון נשאר במקום כ 12 שעות ובסיומן הנוזל מרוקן והבלון נשלף החוצה. התהליך אינו גורם לצירים בד"כ, אך גורם להבשלה של צוואר הרחם, יצירת פתיחה קטנה, והכנת הצוואר לקראת לידה.

5. פרוסטגלנדינים (Prostaglandins) - זוהי משפחה של תרופות אשר פועלות ישירות על צוואר הרחם ושריר הרחם, וגורמות לאפקט כפול של הבשלה וריכוך של צוואר הרחם והכנתו ללידה מצד אחד, וגרימת צירים מצד שני. קיימים סוגים שונים של תכשירים כולל כדורים דרך הפה, טבליות נרתיקיות, וג'ל נרתיקי.

6. פיטוצין - זהו אותו הורמון אשר מופרש באופן טבעי מהמוח (אוקסיטוצין). הוא ניתן בתור עירוי תוך-ורידי. האפקט העיקרי שלו הינו גרימת צירים. הפיטוצין ניתן במינון עולה, המדמה התפתחות והתגברות צירים פיזיולוגים. העליה במינון מתבצעת עד להשגת האפקט הרצוי: צירים מסודרים וכואבים שגורמים לפתיחה ומחיקה של צוואר הרחם. יש צורך בחיבור היולדת למוניטור במהלך כל הטיפול לצורך מעקב אחר דופק לב עובר.

7. רפואה אלטרנטיבית - קיים מגוון של שיטות אלטרנטיביות להשראת לידה כגון שיאצו, רפלקסולוגיה ודיקור סיני, שמטרתן היא להימנע מהתערבות רפואית, ולאפשר לתהליך להיות טבעי ככל האפשר. יעילותן של שיטות אלו טרם הוכחה במחקרים, אך הן נתפסות כשיטות בטוחות, לא מזיקות, ונעימות ליולדת, לכן השימוש בהן הולך ומתרחב.

אז איך בוחרים מכל אלה?
לאור המגוון הרחב של שיטות להשראת לידה, ניתן "לתפור" לכל יולדת את השיטה המתאימה ביותר עבורה. הבחירה תהיה תלויה בהעדפת היולדת, במידת הבשלות של צוואר הרחם, ובסיבת הפעלת הלידה. צוואר "בשל" נקבע לפי פתיחה, מחיקה, מיקומו ביחס לציר האגן, גובה הראש ומידת הרכות שלו. במידה והצוואר מוגדר "בשל"- הדבר מעיד לרוב שניתן להתחיל במתן פיטוצין לצורך גרימת צירים או לבצע פקיעת קרומים. במידה וצוואר הרחם אינו "בשל"- לדוגמא צוואר במרקם נוקשה, סגור ובמיקום אחורי- אזי יש צורך בהכנתו לקראת פיטוצין או פקיעת מים. במצבים כאלה תהייה עדיפות להשתמש בקתטר בלוני או בפרוסטגנלדינים.

האם יש לזה חסרונות?
אצל חלק מהנשים קיימת רתיעה מהמחשבה שהולכים להתערב באופן יזום ומלאכותי בתהליך שאמור להיות טבעי ועצמוני וקיימת לעיתים מידה מסויימת של אכזבה.
אך, יש לזכור, כי כל החלטה כזאת לוקחת בחשבון את היתרונות בהפעלת לידה אל מול החסרונות שבהמשך ההיריון. מבחינה רפואית, הסיבוכים העיקריים מתרחשים כאשר תהליך השראת הלידה מתבצע בצורה מהירה מידי ובלתי מבוקרת. במצבים אלו הצירים עלולים להיות צפופים מידי, חזקים מידי, ולגרום למצוקה עוברית, נזק לשריר הרחם, או צורך בניתוח קיסרי. יחד עם זאת, צוות מיילדותי מנוסה יידע לזהות את היולדות בסיכון, ולבחור עבורן את שיטת ההשראה האופטימלית, ולהקטין למינימום את שיעור הסיבוכים.

מה עושים אם זה לא מצליח?
ברוב המקרים תהליך השראת הלידה נגמר בצורה טובה, והאישה יולדת בלידה נרתיקית תינוק בריא. יחד עם זאת, בחלק מהמקרים התהליך הינו ארוך ומייגע, ודורש שימוש ביותר משיטה אחת של השראת לידה עד שהאישה נכנסת ללידה פעילה. בחלק עוד יותר קטן מהנשים, יש חוסר תגובה של הגוף לכל סוגי ההתערבות. הצוואר נשאר לא בשל, ולא מצליחים לגרום לצירים. אם הצורך ביילוד עדיין קיים, לעיתים יהיה צורך ביילוד ע"י ניתוח קיסרי.

  חזרה לראש הדף
מועדון יולדות
מועדון יולדות
מועדון יולדות
ניוזלטר
קורס הכנה ללידה
סיור בחדרי לידה
טפסי הרשמה
כנסים וארועים
כתבות בנושא הריון ולידה
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009