05.03.2021
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

כתבות בנושא הריון ולידה

  את והעובר שלך - מסע בזמן    כיצד נולדים תינוקות?    אלחוש אפידורלי בלידה    עיסוי רפואי בהיריון ובלידה    פעילות גופנית בהריון    השראת לידה (זירוז). מתי, למה ואיך?    רפואה משלימה בהריון    טיפת חלב ראשונית - במחלקת יולדות בבי"ח בני ציון  

טיפת חלב ראשונית - במחלקת יולדות בבי"ח בני ציון


בחודש יולי 2018 נפתחה במחלקת יולדות במרכז הרפואי בני ציון שלוחה של טיפת חלב. זוהי טיפת החלב הראשונית והיא השירות הקהילתי הראשון אותו פוגשת משפחה חדשה לאחר הלידה, יש לה יתרון הכולל איתור מוקדם, הפנייה לטיפול, מניעת מחלות וקידום בריאות (פעולות אשר במצב רגיל היו מתבצעות כשבועיים לאחר הלידה) של אחות קהילה. שירות זה מאפשר הנגשה טובה, שמירה על רצף שירות ליולדת ולמשפחתה ושיפור חווית היולדת עם השחרור לקהילה והמעבר להורות חדשה.

חוזר מנהל הסיעוד 118/16 "הבטחת רצף הטיפול הסיעודי בעת שחרור ממוסד רפואי" מציין בפתיח שלו כי "מעבר מטופלים בין מערכי הבריאות השונים טומן בחובו כשלים כתוצאה ממידע חסר" ולכן, הנגשה ופתיחה של טיפת חלב בתוך ביה"ח היא דרך למנוע כשלים היכולים לנבוע משחרור היולדת לקהילה ללא חיבור וממשק עם טיפת החלב אליה היא אמורה להגיע עם הילד לקבלת טיפול.
באופן מסורתי, עד היום, היולדת הייתה משוחררת לקהילה עם המלצה וביוזמתה הייתה אמורה לפנות לטיפת החלב במקום מגוריה היה עליה לברר באופן עצמאי, מהי טיפת החלב אליה משויכת, היכן נמצאת, כיצד ומתי להתקשר כדי לתאם תור, לא תמיד היה מענה, וכך הביקור הראשון בטיפת החלב היה מתקיים כשבועיים מהלידה, שבועיים בהם לא היה ליולדת מענה לשאלות חשובות ומענה למצבים אשר עם הכוונה קלה יכולים להיות פשוטים אך ללא הכוונה עלולים לגרום למצבי פחד, חרדה ולקבלת החלטות מזיקות לה ולתינוקה (הפסקת הנקה, דיכאון לאחר לידה וכד').

כיום, בטיפת החלב הראשונית, אחות בריאות הציבור בביה"ח, שואלת את האישה למה היא זקוקה ברגע זה? נותנת הדרכה והכוונה עפ"י צרכי האישה ומתאמת את הפגישה הראשונה בטיפת חלב ואת ביקור הבית הראשון ביומן של "זימון תורים" בטיפת החלב של האישה במקום מגוריה. בהמשך, ועם התחלת הטיפול בטיפת החלב במקום מגורי האישה, היא מקבלת את המגיע לה עפ"י סל הבריאות. בנוסף, הקמת טיפת חלב בביה"ח היא איגום המשאבים ותהליכי העבודה ביה"ח והקהילה. כשמדובר על פגים ששוהים פרקי זמן ארוכים בביה"ח, עם פתיחת טיפת החלב בביה"ח נמצאת האחות במחלקה וזמינה להיכרות עם המשפחות ולכל תהליך השחרור.
האחות זמינה ופועלת באופן יזום עבור כל יולדת ויילוד המשתחררים מביה"ח. (כאלה ששייכים לנפת חיפה עפ"י מקום מגורים וכאלה שגרים מחוץ לנפה).

האחות פונה אל היולדת עוד בטרם השחרור ומבצעת:
bul1_1 פתיחת רשומה ממוחשבת בתכנת "מחשבה בריאה" (תכנת טיפת חלב)
bul1_1 הדרכה ותמיכה ראשונית להמשך הנקה ו/או אם האם אינה מניקה הדרכה ראשונית להכנה
  והתאמת תמ"ל
bul1_1 הדרכה להתאמת הבית לקראת הגעת היילוד.
bul1_1 תיאום תור ראשוני בטיפת החלב במקום מגורי האם, תיאום ביקור בית ליולדת בלידה ראשונה כולל
  העברת מידע רלבנטי לתחנת האם.
bul1_1 בירור גורמי סיכון ומתן מענה ראשוני עפ"י רמת הסיכון (אלימות, בעיות נפשיות, בעיות סוציו
  חברתיות ועוד)
bul1_1 קבלת מידע עפ"י הצורך מצוות ביה"ח (רפואי עו"ס) על בעיות ייחודיות.
bul1_1 מתן עלוני הדרכה רלבנטיים ודרכי התקשרות עם טיפת חלב.
bul1_1 מענה לשאלות.

האחות שנמצאת במחלקת יולדות היא זו שניגשת אל היולדת ומזמינה אותה לטיפת חלב ראשונית ושם מתחיל הליך הקבלה. למעשה זה מענה ראשוני חדשני המחבר עבור היולדת את ביה"ח לקהילה. חיבור המשפחה הצעירה, עם שירותי טיפת חלב עוד בביה"ח מחזק את האמון במערכת הבריאות ומחזק את יכולת התמיכה של האחות אל "המעבר" להורות כמו גם שיפור האיכות והבטיחות של השירות הניתן ליולדת.
שיעור שביעות הרצון משירות זה בקרב היולדות גבוה.
מגוון הזכויות שפרויקט ייחודי זה מסייע בהנגשתן ומימושן - הזכות לקבלת המשך טיפול נאות, רצף טיפולי, הזכות לשוויון (ניתן ללא עלות לכל היולדות), הוגנות ושירותיות, קהילתיות, מכוונת לאוכלוסייה.

הימצאות האחות בביה"ח מונעת עיכוב במתן הדרכה רלוונטית וחשובה. ומאפשרת איתור של יולדות בסיכון (דיכאון לאחר לידה, אלימות, יתמות מאם ועוד) וחיבור עם אנשי מקצוע נוספים בקהילה, מקצרת בהמשך את זמן הקבלה הראשונית בטיפת החלב, מרגיעה את היולדת לקראת השחרור מביה"ח בעצם מתן מענה לשאלות דחופות, ותורמת משמעותית לאיכות הטיפול המכוון לאישה ולשיפור באיכות חיי היולדת ומשפחתה.
שירות טיפת חלב ראשונית במרכז הרפואי בני ציון היא תולדה של שיתוף פעולה פורה בין לשכת הבריאות חיפה והנהלת המרכז הרפואי בני ציון.
שירות ייחודי זה ניתן בכל הארץ בשני בתי חולים בלבד. המרכז הרפואי בני ציון הינו אחד מהם והיחיד באזור חיפה והצפון הנותן שירות זה.

  חזרה לראש הדף
מועדון יולדות
מועדון יולדות
מועדון יולדות
ניוזלטר
קורס הכנה ללידה
סיור בחדרי לידה
טפסי הרשמה
כנסים וארועים
כתבות בנושא הריון ולידה
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009