23.11.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

כירורגיה פלסטית

  תיאור כללי    צוות    כירורגיה קוסמטית    שחזורי שד    הקטנת שדיים    הגדלת שדיים    תיקון גניקומסטיה    ניתוח מתיחת בטן - Abdominoplasty    מתיחת פנים    ניתוח מתיחת זרועות - Brachioplasty    ניתוח לתיקון אף – רינופלסטיה Rhinoplasty    ניתוח עפעפיים - BLEPHORAPLASTY    שיחזורי אפרכסת    מרפאת שומות    כתבות  

שיחזורי אפרכסת

שיחזורי אפרכסת למומים מולדים ונירכשים
אחד האתגרים הקשים בכירורגיה פלסטית משחזרת הינו שיחזור שלם או חלקי של האפרכסת מאחר ואיבר זה מאופיין במבנה תלת מימדי מורכב ומפותל.
נושא זה היווה במשך דורות, קושי אמיתי שהתבטא בניסיונות רבים לבנות איבר תלת מימדי זה.ברור היה שבמקום שאין סחוס, צריך להביא סחוס, ליצור צורה ולכסותה ברקמה שתביא לתוצאה הרצויה.
בשנות ה-60 החל במסע הזה, מנתח אמריקאי בשם רדפורד טנצר, שדיווח על כ-20 מיקרים של חסר מולד של האפרכסת ושיחזורה על ידי סחוס שנילקח ממפגש סחוסי צלעות בית החזה.
כעשר שנים אחר כך, תיאר ד"ר ברט ברנט, מקליפורניה, את ניסיונו במאות שיחזורי אוזניים, תוך שיפור התוצאות ובארבעה שלבים.
בנסיון לצמצם את מספר השלבים ולהביא לתוצאות מצוינות, תיארו ד"ר סאטורו נגאטה ואחריו ד"ר פרנסואז פירמין, שיחזורי אפרכסת בשני שלבים בלבד.

היחידה לכירורגיה פלסטית בבי"ח בני ציון, הפכה לאבן שואבת לאותם ילדים עם מומים מולדים של האפרכסת שמתבטאים בחסר שלם או חלקי (מיקרוטיה).
מיקרוטיה הינה תת התפתחות מולדת של האוזן החיצונית ומאופיינת על ידי שארית סחוסית אמורפית מכוסה בעור, בדרך כלל ללא תעלת שמע.
לקראת תחילת השיחזור, מתבצע עיבוד על ידי ביצוע CT של הראש, הדמיה על קולית של איברי הבטן, שכן לעיתים, מום מולד זה, נילווה לתת התפתחות הלסת, אנומליות בדרכי השתן ומומים מולדים קרדיאליים.
מתבצעת הערכת מצב משולבת של רופאי א.א.ג ופה ולסת.

בגיל תשע-עשר, מתחיל השלב הראשון , במהלכו מועתקת האפרכסת התקינה על שקף שמהווה יסוד לבניית התבנית הסחוסית. מתבצעת קצירת סחוסים ממפגש צלעות 6-7-8 שמהם מגלפים את תבנית האפרכסת שתיבנה.חלקי הסחוס לאחר גילופם מחוברים על ידי חוטי מתכת מיוחדים.מתבצע כיס תת עורי באזור המיועד לשיחזור,מוציאים את הסחוס השאריתי האמורפי ולשם מוכנסת התבנית הסחוסית החדשה .

הניתוח אורך כ- 4 שעות עם אישפוז של כשבוע ימים. כ- 6 חודשים אחר כך, לאחר שניתן לוודא קליטה טובה של הסחוס והתכווצות יעילה של העור, ניתן לעבור לשלב השני, במהלכו מתבצעת הפרדה של האוזן מהקרקפת על ידי שתל עור.
במשך עשרות שנים בוצעו ניסיונות לשימוש בחומרים אלו- פלסטיים, סיליקון או מדפור כתחליף לסחוס, אך לאורך זמן, הסחוס הוכיח את יתרונותיו בעמידות גבוהה ותוצאות מעולות.

ביחידה לכירורגיה פלסטית, מתבצעים גם שיחזורים של האפרכסת, לאחר כוויות קשות, תאונות ונשיכות בעלי חיים. גם שיחזורים כאלה מהווים אתגר גדול ומצריכים שימוש בחלקי סחוס מותאמים לפגם וכיסוי ריקמתי מתאים.
לעיתים, כאשר הנזק שנוצר באיזור הוא כזה, שלא מאפשר שימוש בעור, יש צורך בעברה של רקמת פציה (חיתולית) טמפורו-פריאטלית ושתל עור לכיסוי התבנית הסחוסית. לצורך זה מתבצעת הערכה ווסקולרית של העורק הטמפורלי שמזין את הפציה על ידי מכשיר הדופלר, טרם הניתוח.

ביחידה לכירורגיה פלסטית יש ניסיון מצטבר של כ- 250 שיחזורים של מומים מולדים ולאחר טראומות קשות. ניסיון כירורגי זה, הגדול בישראל ועם תוצאות מרשימות מאד, גורם למטופלים רבים, מכל רחבי הארץ, להגיע אלינו.
שיחזור רב שלבי כזה, גורם לקשר בלתי אמצעי הדוק, בין הילדים, משפחותיהם והצוות המטפל לאורך שנים רבות.
שיחזור האפרכסת למומים מולדים ונירכשים, הינו כאמור אתגר מהמעלה הראשונה בתחום הכירורגיה הפלסטית המשחזרת וניתן לומר שהתוצאות המושגות במרכז הרפואי שלנו, עומדות בשורה הראשונה עם תוצאות השיחזורים בעולם.

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
אונקולוגיה
אולטרה סאונד נשים
אלרגיה ואימונולוגיה קלינית
אנדוקרינולוגיה
בית מרקחת
בריאות הנפש
גנטיקה
גסטרואנטרולוגיה
דימות רפואי
המטולוגיה
הפרייה חוץ גופית (IVF)
כירורגיה פלסטית
כלי דם
מחלות זיהומיות
מרכז לאבחון וטיפול בפרקינסון
נפרולוגיה ויתר לחץ דם
עבודה סוציאלית
עמוד שדרה
פה ולסת
פיזיותרפיה
פסיכולוגיה רפואית
פתולוגיה
ריאות ותפקוד נשימתי
ריפוי בעיסוק
רפואה גרעינית – איזוטופים
רפואה משלימה
שיקום לב
תזונה ודיאטה
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009