23.11.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

בריאות הנפש

  תיאור כללי    צוות    טיפול אינטגרטיבי בהפרעות נפשיות לפני ואחרי לידה    דיכאון בגיל המבוגר    מרפאת קשב וריכוז למבוגרים    מרפאת טרנסג'נדרים    מרפאת בוגרים על הרצף האוטיסטי (ASD)  

מרפאת בוגרים על הרצף האוטיסטי (ASD)

מרפאתינו עוסקת בטיפול ובשיקום בוגרים על הרצף האוטיסטי. צוות המרפאה מורכב מאנשי מקצוע המציעים שירותים של יעוץ, טיפול, הדרכה ומעקב.
אחראית המרפאה- נטע קבטני- פרדמן, פסיכולוגית קלינית.
להיות אדם בוגר מחייב גם לקבל החלטות משמעותיות בכל תחומי החיים. עם סיום החינוך הפורמאלי, נפתחת תקופה חדשה, מאתגרת ומלאת התלבטויות בחיי הבוגר/ת והמשפחה. במהלך תקופה זו חשוב להעריך מחדש ולהבין את רצונותיו ולהתאים זאת לכישוריו ויכולותיו של הבוגר. שכן מאובחנים על הרצף שונים בדרגות חומרה שונות ועם השפעות תפקודיות מגוונות המשתנות בין אדם לאדם ואף אצל אותו אדם בהקשרים שונים. החלטות רבות עומדות בפתח ועמן מספר אפשרויות במגוון תחומים כגון סוגי דיור, תעסוקה, הכשרות מקצועיות, פעילויות בשעות הפנאי ועוד. שלב חדש זה בחייהם, עלול להיות מבלבל ולעלות חששות. חששות וספקות עלולים להתעורר גם אצל בני המשפחה. לעיתים שלב זה מעורר גם אצל חלקם גם תופעות נוספות, כגון ירידה והפרעות במצב רוח, חרדה, הימנעות.
בעוד שחלק מהמאובחנים אובחנו בגילאי הילדות והתהליך התבצע ביוזמת הוריהם , חלקם מאובחנים כבגירים. הצורך באבחון בבגרות נובע על פי רוב על רקע קשיים להשתלב בחיים בוגרים הכוללים עצמאות, עבודה, קשרים חברתיים וזוגיים, חוסר הבנה לגבי מקור הקשיים השונים, אירועים קשים כגון דחייה חברתית.  כמו גם, חלק פונים להערכה מחודשת לאחר אבחנות שניתנו בעבר וסיפקו הסבר חלקי למכלול הקשיים או אבחנות שגויות, מה שתרם לכך שלא הרגישו מובנים או שייכים ועוררו לאורך השנים יחס של חוסר אמון כלפי המערכת.
אבחון וטיפול בגיל מאוחר מאפשר התמודדות עם תחושות של שונות או חריגות, בזכות בירור ובדיקה מהותית, מצב זה בהדרגה הופך להיות מובן יותר שניתן לחיות איתו בהבנה ובקבלה.  הדבר תורם לתחושת מסוגלות והערכה העצמית.
צוות המרפאה המיומן יכול לסייע בבדיקת האפשרויות הטיפוליות ובניית תוכנית פעולה.  
הטיפול רגשי נעשה בגישה ממוקדת אסטרטגיות ומותאמת לצורכי המטופל, תוך התחשבות בקשייו ובנקודות החוזק שלו. הטיפול עוסק בסוגיות מגוונות מחייו של המטופל: ניתן מידע פסיכו-חינוכי על מהות הקשיים שאותם חווים אנשים הנמצאים ברצף האוטיסטי. עיבוד חוויות ואירועים מן העבר, תוך הבנת המשמעות האישית המיוחסת לאירועים הללו והשפעתם על מחשבות, אמונות והתנהגויות האדם בהווה. הבנת מצבים חברתיים, רמזים לא-מילוליים ושיפור תקשורת בין-אישית. שיפור יכולת הבנה והבעת רגשות  סוגיות במערכות יחסים במשפחה, בזוגיות ובמקום העבודה. הגברת עצמאות ולקיחת אחריות. למידה של התמודדות עם תסכולים ועם מצבים לא צפויים, והסתגלות לדרישות החיים כמבוגר. התמודדות עם חרדות ולמידה של טכניקות הרפיה והרגעה עצמית.
חלק מהעבודה עוסקת בהנחיה וליווי למשפחות הפונים. הדרכת הורים (או בני משפחה אחרים כגון בני זוג)  נחוצה  על מנת להתקדם לקראת היעדים המיוחלים. בני המשפחה של הפונה זקוקים להנחיה מקצועית בהתלבטויות השונות. לעיתים נדרשות התאמות באופני התקשורת, דרך החשיבה ותגובות המשפחה. הדרכה יכולה לסייע לשיפור בתפקוד ולשיפור היחסים. זאת כמובן בהתאם להסכמתו של הפונה.
טיפול תרופתי יכול להקל על סימפטומים שעלולים ללוות מבוגר על הרצף האוטיסטי, כמו התנהגות אובססיבית/קומפולסיבית, דיכאון, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות התנהגות ועוד. הטיפול התרופתי דורש מעקב, על מנת להגיע לרמת יעילות מרבית וכדי לוודא שהטיפול עדיין עונה לצרכים.
חלק ממהמענים הטיפוליים יעשו בשיתופי פעולה עם גורמים המספקים שירותים נוספים בתחום. 

הפניה וקבלת טיפול במרפאה אינה כרוכה בתשלום. הפניה הינה על סמך התחייבות מהקופה המבטחת של הפונה.
על הפונים ליצור קשר עם היחידה, לקבל הזמנה לפגישת הכרות והערכה של התאמה של מענה טיפולי במסגרת המרפאה.
על הפונים למלא שאלונים שימקדו את הצוות בהתאמת היעדים הטיפוליים, כמו גם יגדירו ויאפשרו מעקב אמפירי אחרי התקדמות המטופלים בהשגת יעדם.


לאור התפתחויות הקיימות בתחום, עם הזמן סביר שמגוון השירותים יורחב.

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
מכונים ויחידות
אונקולוגיה
אולטרה סאונד נשים
אלרגיה ואימונולוגיה קלינית
אנדוקרינולוגיה
בית מרקחת
בריאות הנפש
גנטיקה
גסטרואנטרולוגיה
דימות רפואי
המטולוגיה
הפרייה חוץ גופית (IVF)
כירורגיה פלסטית
כלי דם
מחלות זיהומיות
מרכז לאבחון וטיפול בפרקינסון
נפרולוגיה ויתר לחץ דם
עבודה סוציאלית
עמוד שדרה
פה ולסת
פיזיותרפיה
פסיכולוגיה רפואית
פתולוגיה
ריאות ותפקוד נשימתי
ריפוי בעיסוק
רפואה גרעינית – איזוטופים
רפואה משלימה
שיקום לב
תזונה ודיאטה
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009