22.09.2020
מרכז רפואי בני ציון מרכז רפואי בני ציון
line_grad.jpg (713 bytes)
ENGLISH العربية
דף הבית
מי אנחנו מחלקות ושירותים פניות הציבור פורומים פרסומים מדעיים

מיון ילדים

  תיאור כללי    סדציה בטוחה    מכתבי תודה  

סדציה בטוחה

בשנים האחרונות גברה מודעות המערכת הרפואית לצורך בטיפול בכאב בכלל ואצל ילדים בפרט.
עבודות מחקר הראו שילדים מגיל צעיר מאוד רגישים לכאב, וזוכרים את החוויות הלא נעימות לאורך זמן. חשיפה לכאב בעבר עלולה להשפיע על תחושת הכאב ולגרום לחרדות בעתיד.

בשלבי התפתחות מוקדמים, בערך עד גיל 9, לילדים קשה להבין, שמטרת הבדיקות הכרוכות בזריקות ובכאב היא לעזור להם להתגבר על מחלות. חלקם אינם משתפים פעולה אף בפעולה שאינה כואבת, לדוגמה בשכיבה ללא תזוזה בפרק זמן ממושך.

התמורות בתחום זה קיימות גם בארץ. חוזר משרד הבריאות משנת 2003 קובע כי "על כל מטפל חלה החובה למזער את הכאב והפגיעה בילדים בכל האמצעים העומדים לרשותו". מטרת חוזר זה לקבוע כללים והנחיות שיאפשרו מתן סדציה (הרגעה) בתנאים בטוחים, באותם מצבים רפואיים העלולים לגרום לכאב ולפחד בקרב ילדים. סדציה נועדה לעזור לילדים לעבור את הבדיקה בשלום, ללא חרדה וללא כאב.

מקובל להשתמש בסדציה בפעולות דחופות בדרך כלל, בנוסף לטיפול כנגד כאב אקוטי (אנלגזיה) על מנת להוריד את רמת החרדה המלווה את כאב וכן, בבדיקות אלקטיביות שאינן כואבות, אך מצריכות שיתוף פעולה מצד הילד.

סדציה היא שינוי הפיך של מצב ההכרה, שנגרם על ידי התרופות ואינו מהווה הרדמה כללית, אזורית או מקומית. ככלל, יש להעדיף מתן סדציה לילדים על ידי רופא מרדים. בהעדרו, קבע משרד הבריאות כללים המאפשרים מתן סדציה על ידי רופא שאינו מרדים, תוך שמירה על כללי הבטיחות.
לסדציה שלבים שונים (שטחית, עמוקה והרדמה כללית). הגבול בין השלבים השונים של הסדציה אינו חד משמעי, ויתכן מעבר בין השלבים בכל עת במהלך ביצוע הסדציה.

הילדים שמקבלים סדציה על ידי רופא ילדים במחלקת לרפואה דחופה לילדים (מלר"ד) פונים לבית החולים לצורך ביצוע פעולות שונות: בדיקת איזוטופים במכון לרפואה גרעינית, בדיקת ציסטוגרפיה במכון רנטגן, בדיקת BERA במכון השמיעה במרפאות חוץ ובדיקת EEG במכון הנוירולוגי. בבדיקות אלה נדרש בדרך כלל שיתוף פעולה של הילד והשימוש בסדציה נועד להבטיח זאת.

על מנת לתת לילד טיפול בטוח יש להכיר את התרופות הנמצאות בשימוש בסדציה בילדים, לקבוע את עומק הסדציה אשר רופא שאינו מרדים יכול לתת ולבחור בילדים שמצבם הבריאותי מאפשר סדציה. כמו כן, יש להכיר את גורמי הסיכון והסיבוכים האפשריים.

משרד הבריאות קבע כי סדציה במלר"ד תתבצע על ידי המורשים לכך. כל הליך הסדציה מתקיים על ידי שני אנשי צוות- רופא האחראי על פעולת הסדציה ואחות מיון או מחלקת ילדים. הרופאים מורשים לתת תרופות סדציה לאחר שעברו בהצלחה קורס סדציה וקורס החייאה בילדים. מומלץ שגם המטפל השני (האחות) יעבור אותה הכשרה.

כאשר הילד מגיע לצורך בדיקה באחד המכונים והוחלט על מתן סדציה, הוא מופנה למלר"ד ילדים, שם רופא ילדים (שהוכשר לכך) בודק את הילד ומדריך לגבי התהליך. האחות נותנת לילד את תרופת הסדציה על פי ההוראה הרפואית, עוקבת אחר מצבו, מנטרת סימנים חיוניים, מתעדת בגיליון סדציה ייעודי, ומלווה אותו למכון לביצוע הבדיקה/הפעולה. בתום הפעולה הילד חוזר למלר"ד ילדים לצורך שחרור רפואי וסיעודי, וההורים מקבלים הדרכה לגבי המשך מעקב בבית.

בנוסף להכשרת הצוות, נדרשנו לדאוג לתנאים ולציוד החייאה וניטור בכל מקום בו מתבצעת סדציה, לכתיבת פרוטוקולי עבודה, לכתיבת דף מידע להורים, ליצירת טופס הסכמה לסדציה (כמו טופס הסכמה להרדמה) ולבניית גיליון תיעוד ודיווח. כתוצאה של שיתוף פעולה בין פרופ' סרוגו, נורית בזזינסקי והח"מ ממח' ילדים וכן, מירה וילהלם כפיל מנהלת הסיעוד ומנהלי המכונים המעורבים, הוסדר הליך מתן סדציה במלר"ד ילדים. לא הסתפקנו בזאת. במחקרים שנעשו בשנים האחרונות נמצא כי לטכניקות פסיכולוגיות שונות יש יעילות בהפחתת רמת הכאב אצל ילדים.

התערבות פסיכולוגית כגון הרגעת הילד והסחת הדעת מהאיום הסביבתי עשויה להפחית כאב. אנו משתמשים, במיון ילדים, במוסיקה קלאסית בחדר המתנה, ומאפשרים צפייה בטלוויזיה ובסרטים באמצעות מכשיר DVD נייד שמשמש את הילד בזמן פעולה לא נעימה או כואבת. כאשר ניתן, אנו נעזרים בליצנים רפואיים.

עבודות בספרות הרפואית מראות כי שתיית מי סוכר בריכוז גבוה עשויה לשכך כאב חריף אצל תינוקות מתחת לגיל 3-4 חודשים בזמן לקיחת דם או הכנסת עירוי. בנוסף, אנו מציעים לאימהות מניקות לנסות להניק את הילד בזמן פעולה הגורמת לאי נוחות או כאב.
אנו מתרשמים שכל הפעולות שבוצעו הקלו על הילדים המטופלים, על הוריהם ואף על הצוות המטפל.

 דף הסבר על מתן תרופה סדטיבית לילדים בעת ביצוע בדיקה

  חזרה לראש הדף
מחלקות ושירותים
הנהלה
בטיחות הטיפול וניהול סיכונים
מחלקות אשפוז
אורולוגיה
אף אוזן גרון
אורתופדיה
הרדמה
חדרי לידה
יולדות
נשים
טיפול נמרץ כללי
ילדים
ילודים
כירורגיה
כירורגיית ילדים
מיון ילדים
נוירולוגיה
עיניים
פגיה
פנימית א'
פנימית ב'
פנימית ג'
קרדיולוגיה
ראומטולוגיה
רפואה דחופה (מיון)
שיקום
מכונים ויחידות
מעבדות
מרפאות
מרכזים לנפגעי תקיפה מינית
וועדות
ספריה מדעית
שירותים אדמיניסטרטיביים
מנהל ומשק
שיווק וקשרי חוץ
משאבי אנוש
דובר ביה"ח
בניית אתרים
קידום אתרים ע"י
כל הזכויות שמורות למרכז רפואי בני ציון © 2009